Žerucha peruánska

Žerucha peruánska

Latinský názov: Lepidium meyenii

neplodnosť, menopauza, predmenštruačný syndróm, imunita, anémia, osteoporóza

Pôvod

Žerucha peruánska rastie v nadmorskej výške okolo 4000 metrov, najmä v horských oblastiach juhoamerických Ánd. Vyskytuje sa najmä v Peru, ale aj na území Bolívie. Pre rast potrebuje nízke teploty, silný vietor a intenzívne slnečné žiarenie. Žeruchu podľa legendy používali v potrave už Inkovia, ktorí si pred bojom zvyšovali svoju odolnosť a vytrvalosť. Do Európy ju priviezli španielski dobyvatelia, ktorí o jej účinkoch povedali priamo kráľovskej rodine. Neskôr rastlina upadla do zabudnutia a do povedomia sa opäť dostala v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. 

Charakteristika

Žerucha peruánska, známa aj pod menom maca, sa už tisícročia využíva pre jej priaznivé účinky na potenciu. Podľa miesta výskytu sa prezýva aj peruánska viagra či peruánsky ženšen. Maca sa svojím vzhľadom podobá reďkovke či repe. Nadzemná časť rastliny je tvorená zelenými listami. Podzemnú časť tvorí koreň, ktorý môže mať žltú, červenú či čiernu farbu. Koreň sa využíva ako zelenina, i ako liečivý prostriedok.

Zbieraná časť

Na liečivé účely sa využíva koreň zo žeruchy.

Účinky

Maca sa označuje za superpotravinu, ktorá sa bežne využíva napríklad aj v kuchyni, kde sa používa rovnako, ako iná koreňovaá zelenina. Môže sa variť aj piecť a má veľmi vysokú výživovú hodnotu.

Žerucha peruánska sa cení najmä pre jej pozitívny vplyv na mužskú potenciu a ženskú frigiditu. Má vplyv na hladinu hormónov, ktorú stimuluje, a tým posiluje libido a dodáva chuť na sex. Taktiež zlepšuje u mužov početnosť spermií, ich pohyblivosť a objem semena. Priaznivo pôsobí aj na mužskú prostatu.

Ženám pomáha maca zmierňovať predmenštruačný syndróm, kontroluje hladinu estrogénov u žien trpiacich polycystickým ovariálnym syndrómom, stabilizuje menštruáciu, podporuje v tele funkciu žliaz s vnútornou sekréciou či pomáha zmierňovať symptómy spojené s menopauzou. Ženy ho tiež užívajú v období tehotenstva a dojčenia.

Rastlinka taktiež celkovo posilňuje obranyschopnosť, posilňuje vytrvalosť, buduje a udržiava dostatočnú svalovú hmotu, zvyšuje fyzickú zdatnosť a odolnosť pri záťaži, a tiež urýchľuje regeneračné procesy. Pozitívne pôsobí aj na kostrový aparát, takže chráni pred vznikom osteoporózy. Zároveň chráni pred duševnou vyčerpanosťou, pôsobí ako životabudič, mierni depresie, neurózy, dodáva energiu a vitalitu, a takisto lieči chronický únavový syndróm. Navyše, keďže priaznivo vplýva na nervovú sústavu, má pozitívny vplyv aj na vyššiu výkonnosť mozgu.

Maca má priaznivé účinky aj na stabilizáciu krvného tlaku, cukru a cholesterolu v krvi. Zlepšuje zrak, sluch, a tiež aj sústredenie. Používa sa taktiež pri liečbe tuberkulózy,  nádorových ochorení, pri problémoch s chudokrvnosťou, so žalúdkom, znižuje vypadávanie vlasov a podporuje ich pevnosť. Žerucha taktiež zmierňuje akné a pomáha rýchlejšie hojiť rany na pokožke.

Upozornenie

Túto rastlinu môžete užívať dlhobodo, avšak nesmiete prekročiť dennú povolenú dávku. V takom prípade by ste sa mohli stretnúť s nežiaducimi účinkami ako návaly tepla, nadmerné potenie či nespavosť.

Kontraindikácie

Môžu sa ojedinele objaviť pri prekroční stanovenej dennej dávky. Môžu sa objaviť ťažkosti spôsobené nadmernou energiou.