Ženšen pravý

Ženšen pravý

Latinský názov: Panax ginseng

nervová sústava, imunita, metabolizmus, impotencia

Pôvod

Ženšen pravý sa pre svoje účinky používa už viac ako 5000 rokov. Objavili ho v čínskych horách, kde rastie aj dodnes. Je však náročný na prírodné podmienky, a tak sa vyskytuje len veľmi vzácne. Vďaka svojim blahodárnym účinkom ho v minulosti mohli používať len panovníci. Do Európy sa ženšen dostal v 13. storočí vďaka cestám Marca Pola. Divoko rastie v severovýchodnej Číne a hlboko v lesoch východného Ruska. Potrebuje tieň a dostatočne vlhkú pôdu. Keďže ide o ohrozený druh, vo voľnej prírode sa nezbiera, ale na liečebné účely sa pestuje po celom svete viac ako 13 typov ženšenu. Pestovanie je náročné, vyžaduje si špeciálnu pôdu a mikroklimatické podmienky.

Charakteristika

Je to vytrvalá vzpriamená bylina, ktorá vyrastá do výšky 30 až 60 cm. Podzemná časť je mohutný dužinatý koreň nepravidelného tvaru s dĺžkou 20 cm a hrúbkou približne 3 cm, pričom z neho vyrastajú rozvetvené mrkvovité korene. Ženšen sa označuje aj ako koreň života a považuje sa za jeden z najväčších pokladov čínskej medicíny. Svojím tvarom koreň ženšena pripomína postavu človeka, čo evokuje symboliku k telu. Ženšen má 3 až 5 dlaňovito zložených listov, ktoré majú na spodnej strane krátke chĺpky. Kvety sú drobné, pätpočetné a majú zelenobielu farbu. Plodom sú sploštené červené bobuľky.

Zbieraná časť

Zbiera sa a suší koreň, buď na slnku alebo umelým teplom.

Účinky

Ženšen pravý má množstvo pozitívnych účinkov, a preto je jeho využitie veľmi široké. Napomáha zachovať fyzickú i duševú výkonnosť a dokáže zvýšiť odolnosť organizmu. Posilňuje činnosť nervovej sústavy, podporuje činnosť mozgu, zlepšuje pozornosť a pamäťové funkcie. Slúži ako liečebný prostriedok pri ochoreniach ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Prispieva tiež k normálnej funkcii imunitného systému a dokonca dokáže zbystriť zmysly.

Ženšen účinne bojuje aj s chudokrvnosťou. Vrelo sa odporúča pacientom s vysokou hladinou krvného cukru, ktorú dokáže regulovať, rovnako ako aj vysokú hladinu cholesterolu. Ďalej zlepšuje metabolizmus organizmu, chráni organizmus pred toxickými látkami a voľnými radikálmi, pred pôsobením ťažkých kovov, pred škodlivým žiarením, ale aj pred stresom a depresiami. Znižuje únavu, vyčerpanie, tiež sa podieľa na detoxikácii organizmu, zlepšuje funkciu pečene a priaznivo ovplyvňuje obehový systém. Pomáha aj pri fyzickej námahe, regenerácii svalov, pri kŕčových žilách a hemoroidoch. Tlmí chronické zápaly a pôsobí utišujúco na alergie. Je nápomocný aj pri hojení rán všetkých druhov, utlmuje kŕče a bolesti, a takisto napomáha regenerácii a rekonvalescencii. Dokonca sa používa aj ako prísada v kozmetike.

Keďže podporuje vitalitu a aktívnosť, ženšen pravý má svoje nezameniteľné zastúpenie v posilnení hormonálneho systému. Pôsobí ako afrodiziakum, a tak má pozitívny vplyv na mužskú i ženskú hormonálnu hladinu a s ňou spojenú aj sexuálnu aktivitu. Táto bylinka teda podporuje erekciu a zvyšuje libido, čiže chuť na sex, a taktiež stimuluje tvorbu hormónov.

Upozornenie

Ženšen pravý nie je vhodný pre dlhodobé užívanie. Vyhnúť by sa mu mali aj tehotné a dojčiace ženy. So svojím lekárom by mali užívanie ženšenu konzultovať diabetici, osoby s ochorením srdca či ciev, so zvýšeným krvným tlakom, a tiež pacienti, ktorí užívajú lieky na krvnú zrážanlivosť alebo diuretika. Túto bylinku tiež nie je vhodné užívať spolu smliečnymi výrobkami, mliekom, čiernym čajom, kávou, reďkovkou a v niektorých prípadoch ani s materskou kašičkou.

Kontraindikácie

Neprekračujte dennú doporučenú dávku. Pri predávkovaní môže ženšen vyvolať kontraindikácie ako bolesť hlavy, podráždenosť, nespavosť, nervozitu, zvýšený krvný tlak či žalúdočné problémy.