Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Latinský názov: Polygonum aviculare

ženské problémy, menštruácia, zápalové ochorenia, močové cesty

Pôvod

Stavikrv vtáčí je rozšírený na celom svete, no najmä sa nachádza v miernom podnebnom pásme. Rastie v súvislých kobercových porastoch na neobrábaných pôdach, popri cestách a poliach, pri plotoch, starých múroch i na rumoviskách, teda rastie podobne všade tam, ako burina. Stavikrv sa už v minulosti používal proti tuberkulóze a cholere.

Charakteristika

Ľudovo má mnoho názvov, ako napríklad truskavec, hrdzavec, chrustavec, štukavica, praskavec, podvornica, stavokrev, úpor, sporík, šťukovec, jazyk vrabčí, matková zelina a ďalšie. Je to jednoročná bylina s vláknitým koreňom. Má 10 až 50 cm dlhú článkovanú stonku so striedavými listami. Z pazúch listov vyrastajú vo zväzkoch drobné biele alebo ružovkasté kvietky. Plody sú trojhranné nažky.

Zbieraná časť

Zbiera sa kvitnúca vňať, avšak len na čistých miestach, aby bylinka nebola zaprášená a znečistená zeminou. Zber sa robí ručne od júna do septembra kedy vňať obsahuje najviac kyseliny kremičitej. Okrem toho obsahuje aj triesloviny, slizy, silice a glykosid avikularin. Stavikrv dobre očistíme a sušíme v tieni na dobre vetranom mieste do 45 stupňov. Skladuje sa v uzatvorenej nádobe v tieni a suchu.

Účinky

Stavikrv vtáčí pomáha ženám pri gynekologických problémoch. Zastavuje silné menštruačné krvácanie, tlmí menštruačné bolesti, lieči gynekologické zápaly a taktiež odstraňuje nepríjemné výtoky.

Keďže obsahuje triesloviny, má sťahujúci a utišujúci účinok. Používa sa proti žalúdočným kŕčom, proti hnačkám, vonkajším a vnútorným krvácaniam. Taktiež sa vnútorne používa ako močopudný prostriedok, pri ochoreniach ľadvín, proti vytváraniu močových a obličkových kameňov, bráni vzniku zápalu močových ciest a močového mechúra.

Tiež sa používa pri zápale priedušiek alebo pľúc, proti kašľu, podporuje vykašliavanie, pomáha uvoľňovať hlieny, takisto uvoľňuje horné dýchacie cesty a znižuje horúčku.

Stavikrv vtáčí celkovo priaznivo ovplyvňuje látkovú premenu v tele. Zvonku sa používa pri rôznych kožných chorobách, lieči zle sa hojace, mokvajúce či krvácajúce rany, vredy i zapálené modriny.

V neposlednom rade sa používa pri reumatizme, pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, artritíde a tiež pomáha pri dne.

Upozornenie

Stavikrv vtáčí je neškodný, ak ho užívate v primeraných dávkach.

Kontraindikácie

Pri užívaní tejto bylinky sa doteraz nezistili žiadne kontraindikácie.