Pupalka dvojročná

Pupalka dvojročná

Latinský názov: Oenothera biennis

predmenštruačný syndróm, impotencia, menopauza, neplodnosť, kožné problémy, cholesterol, vysoký krvný tlak, imunita, psychické zdravie, opuch, bolesti kĺbov, Alzheimerova choroba, metabolizmus

Pôvod

Pupalka dvojročná je vzácna liečivá rastlina pôvodne pochádzajúca z oblasti ďalekého východu. Veľmi významnou je však najmä v Severnej Amerike, kde je už stovky rokov považovaná za dôležitú súčasť tradičnej medicíny. Svoje významné postavenie si však vybudovala aj v Európe a vďaka jej rozsiahlym liečivým účinkom sa stala obľúbenou a vyhľadávanou takmer po celom svete.

Charakteristika

Pupalka je veľmi špecifickou rastlinou. Na rozdiel od iných rastlín, ktoré kvitnú počas dňa, pupalka kvitne len v noci. Jej kvety sa po západe slnka rozvíjajú a nad ránom, pri jeho západe, zasa odkvitajú a hynú. Jej špecifické kvety kvitnú žltou farbou a veľmi príjemne voňajú.

Zbieraná časť

Z liečivej pupalky dvojročnej je pre dosiahnutie žiaducich účinkov potrebný jej koreň. Okrem neho zbierame aj kvety, ktoré sú tiež plné liečivých látok.

Účinky

Pupalka je veľmi nápomocnou rastlinou v prípade kožných problémov. Olej vyrobený z tejto rastliny dokáže upokojiť pokožku napadnutú ekzémom či inými kožnými chorobami a zároveň zabraňuje ich ďalšiemu prehlbovaniu. Okrem toho znižuje riziko upchávania pórov a ich následného zapaľovania sa, čím chráni pokožku pred nežiaducim akné.

Liečivé súčasti pupalky sú považované za poháňača organizmu. Látky, ktoré táto liečivá rastlina obsahuje, prispievajú k lepšej prekrvenosti organizmu, čím zabezpečujú aj zvýšený prietok krvi do pohlavných orgánov. Práve preto sa pupalka používa aj ako prevencia proti impotencii.

Pre ženy je veľmi užitočná pred a počas trvania menštruácie. Dokáže upokojiť psychiku a navodiť pocit pohody, čím zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu a aj obdobia menopauzy. Počas samotnej menštruácie pomáha so zmiernením bolestí a kŕčov, ako aj s bolesťami hlavy a prsníkov, či pri pocitoch závratov. Zároveň posilňuje maternicu a podporuje jej správne fungovaniu, čím prispieva k zjednodušeniu procesu otehotnenia.

Pupalka je pomocníkom aj pri liečbe Alzheimerovej choroby. Jej liečivé súčasti posilňujú prenos nervových impulzov v mozgu, čím ho pomáhajú udržiavať v neustálej činnosti. Množstvo pamäťových výpadkov sa tým eliminuje, a priebeh Alzheimerovej choroby sa tak spomaľuje.

Pupalka je, okrem iného, aj zdrojom omega – 6 mastných kyselín, ktoré sú potrebné pre správnu výživu vlasovej pokožky, ale aj pre vysokú kvalitu vlasov a nechtov. Zásobuje ich všetkými dôležitými živinami potrebnými pre lesk, krásu a zdravie, ale zároveň zabraňuje ich lámaniu a prílišnej námahe.

Účinok pupalky dvojročnej sa prejaví aj na nesprávne fungujúcom metabolizme. Podporuje jeho správnu činnosť, takže pomáha nielen s ustálením pravidelnej stolice, ale zároveň aj k urýchľovaniu procesu spaľovania kalórii.

Pravidelné a dlhodobé užívanie tejto liečivej rastliny tiež pomáha bojovať pri problémoch s cholesterolom. Pupalka totiž prispieva k prirodzenému rozširovaniu ciev, a tým aj k zlepšeniu ich priechodnosti a v konečnom dôsledku aj k zníženiu krvného tlaku.

Upozornenie

Pri dodržiavaní odporúčaného množstva pupalky sa nezvyknú vyskytovať žiadne problémy. V prípade vážnejších chorôb a špecifických diagnóz však treba jej užívanie konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Kontraindikácie

Nie je doposiaľ známe, že by užívanie pupalky s akýmkoľvek iným liekom predstavovalo problém. Akékoľvek nezvyčajné príznaky je však nevyhnutné konzultovať priamo s ošetrujúcim lekárom.