Milovania sa v tehotenstve nevzdávajte, len buďte opatrnejší.

Niektorí muži odmietajú spať so svojou tehotnou partnerkou. Vraj by tým dieťaťu ublížili. Mnohé ženy naopak počas gravidity zažívajú pocity, ktoré predtým nikdy nemali. Sexuálny život v tehotenstve je iný. Nemusí to ale znamenať to horšie ...

Kedysi sa verilo, že ak sa bude muž milovať so svojou tehotnou partnerkou, môže počas styku dôjsť k druhému tehotenstva. Sexuálny život v tomto období života ženy bol opradený množstvom neuveriteľných mýtov. Väčšina z nich sa dnes radí do kategórie úsmevných historiek. Muž i žena si dokážu sex užívať rovnako ako inokedy. Napriek tomu sa ešte dnes nájdu páry, ktoré sa intímnych radovánok z rôznych dôvodov vzdávajú.

Uznávaný český sexuológ Zlatko Pastor sa napríklad stretol s týmto názorom: "Na začiatku tehotenstva sme sa s manželom dohodli, že spolu nebudeme nič mať, pretože by nám to obom bolo trápne, aby sa na to naše budúce dieťa pozeralo." Išlo pritom o vysokoškolsky vzdelanú ženu.

Iná žena si zase posťažovala: "Som v piatom mesiaci tehotenstva a manžel so mnou odmieta spať, hovorí, že nebude mlátiť svoje dieťa penisom do hlavy, že by ho mohol poškodiť. Mne je to ľúto, pretože si myslím, že to nie je možné, na sex mám chuť, často onanujem a zažívam orgazmy ako nikdy v živote. Tiež sa mi o sexe stále sníva. "

Milovanie vo vhodnom období tehotenstva dieťaťu určite neublíži, ak sú obaja partneri zdraví a gravidita prebieha bez komplikácií. Niektoré ženy si počas gravidity sex veľmi užívajú. Veľmi príjemná je pre nich aj auto erotika. Iné na neho naopak nemajú ani pomyslenie. Oboje je úplne normálne a muž by sa mal prispôsobiť želaniam svojej partnerky.

Intímnosti podľa trimestrov

V prvom trimestri tehotenstva sa v organizme ženy odohrávajú búrlivé deje. Časté sú nevoľnosti a zvracanie. Práve v tomto období nemá žena na sex žiadnu chuť. Niektorí odborníci navyše tvrdia, že v prvých týždňoch gravidity môže byť sex nebezpečný. "V prvých troch mesiacoch tehotenstva by totiž mohol pohlavný styk spôsobiť žene i vyvíjajúcemu sa plodu určité poškodenia, predovšetkým krvácanie a samovoľný potrat," varuje MUDr. Stanislav Trča. Neznamená to, že je nutné sa sexuálneho života úplne vzdať. Len je potreba milovať sa s najvyššou opatrnosťou.

Najbezpečnejším obdobím je druhý trimester, teda od štvrtého do siedmeho mesiaca tehotenstva. Väčšina žien má v tomto období aj zvýšenú chuť na sex a nič nebráni tomu užívať si intímností naplno. "Citlivosť erotogénnych oblastí, najmä prsníkov, sa môže zvyšovať. Niektoré ženy práve v tomto období prežívajú svoj prvý orgazmus alebo pozorujú jeho zlepšenie. Sexuálne fantázie v tomto období bývajú pestrejšie, niektoré ženy viac masturbujú, "opisuje sexuológ Zlatko Pastor, autor knihy Sexualita ženy (vydala Grada).

Aké polohy sú pri sexe v tehotenstve najpohodlnejšie?

Odporúča sa napríklad táto: žena leží pohodlne na chrbte, manžel je nad ňou a opiera sa o svoje ruky alebo lakte tak, aby váhou svojho tela ženu netlačil. Ďalšou vhodnou polohou je, keď obaja partneri ležia na boku a tvárami sú obrátení k sebe.
Posledný mesiac pred pôrodom je ale dobré sa sexu radšej vzdať. "Do rodidiel by totiž mohli byť zanesené choroboplodné baktérie. Tie by sa mohli stať príčinou horúčkovitého priebehu pôrodu alebo šestonedelia, "upozorňuje Trča. Záujem o sex tiež často opadá, žena sa už fyzicky i psychicky pripravuje na pôrod. Podľa Pastora môže byť jedným z dôvodov zníženého záujmu o intímnosti aj zvyšujúca sa hladina hormónu prolaktínu, zodpovedného za nástup laktácie. 

Zdroj: vasedeti.cz