Hluchavka biela

Hluchavka biela

Latinský názov: Lamium album

menštruácia, močové cesty, prostata

Pôvod

Hluchavku môžeme bežne nájsť v prírode aj na záhradách. Rastie na rumoviskách, pri okrajoch ciest či v lesoch a na skládkach. Je medonosnou rastlinou takže priťahuje hmyz a má velký význam aj pre včelárov.

Charakteristika

Je to jednoročná alebo dvojročná bylinka s vlastným charakteristickým zápachom. Dorastá do výšky 20 až 50 cm. Listy sa nachádzajú v hornej časti rastliny, majú srdcový tvar, po okrajoch vrúbkované, sú mäkké a chlpaté. Rastlinka sa svojím vzhľadom podobá na žihľavu, avšak nepŕhli. Kvety sú dlhé približne 1 cm a vyrastajú v úžľabiach horných listov. Hluchavka kvitne od mája až do septembra bielymi kvetmi.

Zbieraná časť

Z hluchavky sa zbierajú nielen kvety, ale aj listy a tiež vňať. Zbierajú sa za suchého a slnečného počasia. Od mája do septembra sa suší v tieni na vetranej pôde alebo pri umelom teple do 40 stupňov. Usušené kvety skladujte na tmavom suchom mieste, aby sa neznehodnotili. Čerstvé pozbierané kvety či vňať môžete pridať do šalátov alebo na ozdobu polievok.

Účinky

Hluchavka obsahuje veľké množstvo trieslovín, silice, antioxidanty, kyslé saponíny, cholín, flavonové glykosidy, vitamíny a minerálne látky.

Bylinka pôsobí priaznivo na ženské zdravie. Výborne lieči menštruačné problémy, tlmí silné menštruačné krvácanie, harmonizuje menštruačný cyklus, posilňuje maternicu, pomáha pri zápale vaječníkov, a taktiež zastavuje belavý výtok, ktorý trápi mnoho žien. Pre tieto jej pozitívne účinky na ženský organizmus sa veľmi často pridáva do všetkých čajových zmesí na ženské problémy.

Hluchavka u mužov priaznivo ovplyvňuje prostatu, uľahčuje močenie, uvoľňuje močové cesty a pomáha aj pri iných ochoreniach močových ciest. Prospieva tiež črevám a tráviacej sústave.

Je vynikajúca pri kašli, kedy uvoľňuje hlieny a uľahčuje vykašliavanie, slúži ako kloktadlo a pomáha s dýchacími ťažkosťami. Čaj z tejto rastlinky má lahodnú chuť, priaznivo ovplyvňuje tráviace a dýchacie orgány, a tiež pomáha pri nespavosti, zápaloch žalúdka a nadúvaní. Vďaka obsahu slizu chráni sliznice a pôsobí protizápalovo.

Silný odvar z hluchavky sa používa do sedacích kúpeľov pri hemoroidoch, a takisto sa používa zvonka na omývanie kožných ekzémov, na umytie spálenín a pri dezinfekcii rán.

Upozornenie

Hoci nie sú známe nepriaznivé účinky, kvôli obsahu saponínov sa neodporúča užívať dlhšie ako 6 týždňov. Potom je potrebné urobiť pauzu aspoň na jeden mesiac a kúru prípadne opakovať.