SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Tehotenský hormón HCG

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 06:15, 30.08.2012 Počet zobrazení: 35972

30 August 2012

Ľudský HCG, je hormón, ktorý vzniká v placente s poskytuje základ pre mnoho dôležitých funkcií pri udržiavaní tehotenstva. Rozlišujeme medzi alfa HCG a beta HCG, pričom hormón beta HCG má pre tehotenstvo svoj osobitný charakter. V prvej fáze tehotenstva sa tento hormón zúčastňuje na implantácii oplodneného vajíčka do sliznice maternice. To ovplyvňujú tzv. luteálne hormóny - estrogén a progesterón, ktoré napomáhajú zväčšovaniu sliznice maternice, stanovujú ukončenie menštruačného cyklu a tým umožňujú organizmu otehotnieť. V opačnom prípade by telo plod neprijalo.

Tehotná? HCG hodnota na základe tehotenského testu
Pri každom tehotenskom teste sa okrem iného určuje aj hodnota HCG.
Hoci zvýšená hodnota HCG ukazuje tehotenstvo, istotu ponúka iba porovnanie jednotiek v HCG tabuľke. Ak je žena tehotná, zvyšuje sa najprv HCG hodnota v krvi a až potom v moči, krvný test je teda istejší. To znamená, že krvný test sa robí aspoň týždeň po meškaní menštruácie, aby doktor mohol jasne odpovedať na otázku pacientky: "Som tehotná?". Okrem toho poskytuje hodnota HCG informácie v priebehu celého tehotenstva. Ak je hodnota HCG počas tehotenstva veľmi nízka alebo klesá, mohlo by to viesť k potratu alebo tehotenstvu mimo maternice (ako je mimomaternicové tehotenstvo). Veľmi vysoké hodnoty HCG však môžu znamenať viacnásobné tehotenstvo alebo malígny rast placenty. Aj pri výskytu Trizomie 21, známej ako Downov syndróm, dokáže podať najmä voľný hormón beta HCG dôležité informácie. 

HCG tabuľka: Aké hodnoty HCG sú normálne?
Mnohé ženy, ktoré chcú mať dieťa študujú rozsah HCG tabuľky - či už za účelom overenia, či sú tehotné, alebo si chcú kontrolovať hodnotu HCG v priebehu tehotenstva. Vzhľadom k tomu, že hormón je aplikovaný do tela ženy pri liečbe neplodnosti, zvýšená HCG hodnota na tehotenskom teste nemusí ukazovať, že žena je tehotná. Okrem toho môže hodnota HCG podliehať veľkým rozdielom normálneho rozsahu a preto je tabuľka v tomto prípade len zavádzajúca. Všeobecne platí, že hodnota HCG sa v prvých siedmich týždňoch tehotenstva každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Po dosiahnutí maximálnej hodnoty, ktorá je dosiahnutá medzi ôsmym a jedenástym týždňom znovu klesá, ale ostáva zistiteľná až do konca tehotenstva. Po potrate alebo umelom prerušení tehotenstva sa hodnota HCG znižuje až po niekoľkých týždňoch na svoju obvyklú hodnotu. Hodnota HCG hrá dôležitú úlohu nielen pre stanovenie prípadného tehotenstva, ale aj ako 

HCG ako nádorový signál
Ak je tehotenstvo vylúčené, môže hodnota HCG poukázať dokonca aj na hormonálne súvisiaci nádor alebo už na priebeh nádorového ochorenia. HCG hodnota sa v rámci nádorovej liečby kontroluje každý týždeň. Najbežnejšie sa zvýšená hodnota prejavuje v súvislosti s týmito formami rakoviny: rakovina semenníkov, rakovina maternice, rakovina slinivky brušnej a rakovina prsníka. Menej časté sú ďalšie formy zhubných nádorov, ako je rakovina hrubého čreva a rakovina pľúc. Ďalšie využitie HCG v medicíne je u chlapcov, u ktorých bolo zaznamenané zostúpenie mieška.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii