SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Sú myómy príčinou neplodnosti?

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 17:30, 22.03.2017 Počet zobrazení: 2254

22 March 2017

Čo sú vlastne myómy? Mali by sa ich ženy obávať ? Môžu byť príčinou neplodnosti? Skôr, než vám na tieto a ďalšie otázky odpovieme, začneme pekne od začiatku.

Základné fakty o myómoch

Myóm je nezhubný nádor, ktorý vzniká premenou hladkej svaloviny maternice. Príčiny vzniku nie sú doteraz objasnené. Má sa za to, že zásadný vplyv na vznik myómov majú predovšetkým pohlavné hormóny, vek a dedičnosť.

 

Ako myómy spoznáme?

Pýtate sa, ako poznáte, že sa vo vašom tele nachádzajú myómy? Niektoré ženy nemajú žiadne príznaky a myómy odhalí až gynekológ pri preventívnej prehliadke. Iné ženy zas môžu trpieť silnejším a predĺženým menštruačným krvácaním, bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku, nadúvaním, zväčšením objemu brucha alebo častejším močením. Obvykle si, ale ženy tieto príznaky priamo s myómami nespoja. Preto je dobré pri akýchkoľvek výnimočných stavoch navštíviť gynekológa, aby odhalil prípadné ochorenie včas.

 

Sú myómy nebezpečné?

Najväčší problém môžu myómy spôsobiť ženám, ktoré sa snažia otehotnieť. Myómy totiž môžu deformovať maternicu a tým spôsobiť opakované problémy alebo nemožnosť tehotenstva. Neplodnosť spôsobujú predovšetkým myómy klenúce sa do dutiny maternice. Myómy síce bezprostredne neohrozujú život ženy, ale môžu spôsobiť úplnú neplodnosť. Práve z tohto hľadiska je nutné ich odhaliť čo najskôr a okamžite nastaviť adekvátnu liečbu. Lekár by mal vždy prihliadnuť na vek ženy a na to, či ešte plánuje bábätko alebo nie.

 

Ako sa myómy liečia ?

Myómy môžu vznikať i počas tehotenstva, a to najčastejšie v prvom trimestri. Taký priebeh tehotenstva i pôrod sú považované za rizikové a je nutná zvýšená starostlivosť o nastávajúcu mamičku. V prípade, že žena nie je tehotná, používa sa buď chirurgická alebo farmakologická liečba. U starších žien, ktoré už netúžia po dieťati, sa často problémy s myómami riešia hysterektómiou alebo chirurgickým odstránením maternice. V každom prípade nevynechávajte preventívne prehliadky u svojho gynekológa. Pamätajte, že prevencia je základ.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii