SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Porucha ovulácie ako príčina neplodnosti

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 18:15, 5.07.2017 Počet zobrazení: 4104

05 July 2017

Vedeli ste, že problém s ovuláciou je vôbec najčastejšou príčinou nemožnosti otehotnieť? Štatistika pritom ukazuje, že až 40 % žien má problémy s ovuláciou. Zaujíma vás ako a prečo dochádza k poruchám ovulácie alebo aké sú prvé príznaky?

Ako odhaliť prvé prejavy?

Poruchy ovulácie sa prejavujú rôznym spôsobom. Medzi najčastejšie však spravidla patrí úplne chýbajúca menštruácia či menštruácia s veľmi malou frekvenciou alebo veľmi nepravidelná menštruácia. Stretnúť sa však môžete i s veľkými zmenami v telesnej hmotnosti, problémy s akné či výskytom nadmerného ochlpenia na tele i na tvári.

 

Príčiny problémov s ovuláciou

Vzhľadom k tomu, že k počatiu je potrebná ovulácia, je hľadanie príčiny problémov s ovuláciou zásadné. Poruchy ovulácie môžu byť spôsobené z rôznych dôvodov. Jedným z nich je napríklad hormonálna rovnováha. Nech už je hladina niektorého z dôležitých hormónov nižšia, alebo chýba dostatočná citlivosť vaječníkov na bežné hladiny hormónov, môže to mať za následok poruchy ovulácie. Nielen nízka hladina hormónov, ale i zvýšená hladina mužských hormónov môže negatívne ovplyvniť ovuláciu. Vaječníky tiež môžu byť poškodené dôsledkom niektorého ochorenia alebo nemusia byť dostatočne vyvinuté. Problémy s ovuláciou majú často i ženy, ktoré majú veľmi nízku hmotnosť alebo je ich telo často vystavené nadmernej fyzickej záťaži. Zvyčajne sú to profesionálne športovkyne. Niekedy sa porucha ovulácie môže objaviť i v súvislosti s vysadením dlhodobo užívanej antikoncepcie.

 

Trvalé poruchy ovulácie

S poruchami ovulácie sa ruka v ruke často objavuje i syndróm polycystických ovárií, kedy z dôvodov hormonálnej nerovnováhy vajíčka buď vôbec nedozrievajú alebo dozrievajú, ale často sa neuvoľnia. I preto je syndróm polycystických ovárií jednou z ďalších možných príčin neplodnosti.

Bohužiaľ, ešte pred 40. rokom môže dôjsť k predčasnému ovariálnemu zlyhaniu, no nejde o častý jav. Funkcia vaječníkov a teda i ovulácia môže byť mimo iného narušená i v dôsledku opakovaných operácií vaječníkov. 

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii