SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Osýpky počas tehotenstva

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 22:47, 3.02.2014 Počet zobrazení: 10471

03 February 2014

Osýpky patria k neškodným detským chorobám. Ak by dostala osýpky žena v prvých troch mesiacoch tehotenstva, môže to spôsobiť potrat alebo vážne poškodenie plodu.

Osýpky patria k neškodným detským chorobám. Ak by dostala osýpky žena v prvých troch mesiacoch tehotenstva, môže to spôsobiť potrat alebo vážne poškodenie plodu. Osýpky sú vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Typickým príznakom ochorenia je okrem iných sprievodných príznakov horúčka a výskyt malých červených škvŕn na tvári a na trupe. Keďže tu je možné riziko nákazy ešte skôr ako sa objavia príznaky, nie je možné vyhnúť sa kontaktu s infikovanou osobou. Najlepšou ochranou je ochorenie v detskom veku – ten, kto raz mal osýpky má celoživotnú ochranu. Ženy, ktoré chcú mať deti, a ktoré nie sú imúnne, by mali byť proti osýpkam včas očkované. Očkovanie v tehotenstve už nie je možné, pretože by mohlo uškodiť plodu.

Pokiaľ nastávajúca matka dostane osýpky v prvých troch až štyroch mesiacoch tehotenstva, môže preniesť infekciu na plod. Čím skôr sa dieťa nakazí, tým väčšie je nebezpečenstvo potratu alebo predčasného pôrodu ako aj riziko vzniku očných problémov, hluchoty a srdcovej poruchy. Po štvrtom mesiaci je infekcia nenarodeného dieťaťa síce stále možná, ale menej riskantná, pretože orgány sú v podstate vyvinuté.
Na prvom skríningu sa pomocou krvného testu určí, či je tehotná žena imúnna voči osýpkam. Takzvaný titer osýpok označuje, či sú dostatočné protilátky proti vírusom: Ak je hodnota 1:32 alebo vyššia, má tehotná žena dostatočnú ochranu. Pokiaľ je hodnota 01:16 alebo nižšia a tehotná žena príde do kontaktu s infikovanou osobou, môže pasívnym nakazením s protilátkou imunoglobulínom dôjsť k tomu, aby sa zabránilo infekcii.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii