SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Nárast hmotnosti ako vedľajší efekt umelého oplodnenia

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 21:00, 6.07.2017 Počet zobrazení: 1679

06 July 2017

Mnoho párov, ktoré nemôžu dlhšiu dobu počať bábätko, sa po čase rozhodne podstúpiť umelé oplodnenie. Bohužiaľ, umelé oplodnenie sa neobíde bez hormonálnej liečby, ktorá niekedy môže mať negatívny vplyv na hmotnosť ženy. Preto sa pozrieme na to, čo spôsobuje pribúdanie na váhe a či sa tomu dá nejakým spôsobom zabrániť.

Nárast podkožného tuku

Priberanie na váhe v dôsledku hromadenia podkožného tuku môže byť spôsobené hormonálnou liečbou, ktorá je pre telo veľkou záťažou. Pri podstúpení hormonálnej liečby a umelého oplodnenia je potrebné dodržovať zásady zdravého životného štýlu. Tehotenstvo neznamená jesť za dvoch, a preto je vhodné si sledovať kalorický príjem a snažiť sa jesť zdravo a vyvážene. V dôsledku obáv z komplikácií mnoho žien vyradí zo svojho harmonogramu akýchkoľvek pohyb a cvičení. Preto je vždy dobré konzultovať fyzickú záťaž s lekárom, no je na mieste zaradiť do svojho kolobehu dňa ľahkú pohybovú aktivitu. Samozrejme, pre organizmus je dôležitý i odpočinok.

 

Zadržovanie vody

U niektorých žien sa môže objaviť prírastok na váhe až 5 kg za 3 až 5 dní. Štatistika však hovorí, že k tomuto javu dochádza u 1 - 2 % žien, ktoré podstúpili umelé oplodnenie. Ženy pritom nenaberajú tuk, ale v ich tele sa hromadí voda, a to v dôsledku ovariálneho hyperstimulačného syndrómu.

 

Ideálna hmotnosť pred počatím

Keďže sa hmotnosť môže vďaka umelému oplodneniu značne navýšiť, je vhodná ideálna hmotnosť už pre samotné počatie, a to jak prirodzené, tak pomocou asistovanej reprodukcie. Aj keď sa to zdá pomerne banálne, ideálna hmotnosť je predpokladom úspechu. Jak nadváha, tak podváha totiž negatívne ovplyvňujú počatie. Pokiaľ ide o podváhu, tá má často za následok nepravidelnú ovuláciu alebo sa môžu objaviť rôzne poruchy ovulácie. Naproti tomu nadváha ide často ruka v ruke so syndrómom polycystických ovárií, vysokým krvným tlakom či cukrovkou. I preto je vždy vhodné priblížiť sa pred plánovaným otehotnením k optimálnej hmotnosti. Vždy sa ale snažte vyhnúť extrémnym diétam, ktoré rozhodia metabolizmus.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii