SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Hormóny potrebné pre otehotnenie

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 11:00, 3.07.2017 Počet zobrazení: 3364

03 July 2017

Hormóny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho organizmu. Ovplyvňujú množstvo fyzických i psychických procesov, ktoré sa v nás odohrávajú. Niet divu, že svoju veľkú rolu majú i pri otehotnení.

Čo sú to hormóny?

V súvislosti s plodnosťou sa často skloňuje slovíčko hormóny. A nielen vtedy. Viete však, čo to hormóny vlastne sú? Ide o biologicky aktívne látky, ktoré sú zásadné pre fungovanie nášho organizmu. Hormóny sa tvoria buď v žľazách s vnútornou sekréciou, alebo vznikajú v samotnom orgáne. Každý hormón má pritom na starosti niečo iné. Vedeli ste, že každá žena, ktorá nemôže otehotnieť, by mala podstúpiť vyšetrenie hladiny hormónov?

 

Dôležitá rovnováha

Vzhľadom k tomu, že o tom, či sa vám podarí počať bábätko alebo nie, môžu rozhodnúť práve hormóny a ich množstvo, je potrebné, aby všetko bolo v rovnováhe. V organizme ženy, ktorá má správnu a bezproblémovú menštruáciu, sa priebežne uvoľňujú rôzne druhy hormónov. Hladina jednotlivých hormónov sa zisťuje v rôznych fázach cyklu tak, aby výsledky vyšetrení boli čo najpresnejšie a pomohli odhaliť, v čom spočíva problém neplodnosti.

 

Druhy hormónov

Z mozgového kmeňa sa napríklad vylučujú folikuly stimulujúce hormón, ktorého vysoká hladina môže byť predzvesťou menopauzy. Pre počatie je tiež dobré vedieť viac o antimülleriánskom hormóne, ktorý behom života len a len klesá. Vďaka tomuto hormónu sa dá odhaliť, akú má žena rezervu vajíčok schopných vývoja. Jedným z najznámejších hormónov je hormón estrogén, ktorý je vylučovaný hlavne vo vaječníkoch. Optimálna hladina estrogénu je dôležitá napríklad pre stimuláciu maternice, aby sa v nej mohlo dobre zachytiť vajíčko. Nízka hladina tohto hormónu sa objavuje napríklad u žien v menopauze či u žien s poruchou príjmu potravy. Pri problémoch s plodnosťou je tiež potrebné nechať vyšetriť hladinu hormónov štítnej žľazy. Nielen pre otehotnenie, ale i pre samotný vývoj plodu je potrebný hormón progesteron. V prípade starších žien sa môže mimo iného naraziť na vylučovaný hormón inhibín, ktorý je známkou, že sa žena blíži k prechodu.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii