SK CZ DE CH HU AT BG

Späť

Ako rozpoznať plodné a neplodné dni?

Pridal: Otehotnenie.sk Pridané: 08:30, 12.05.2017 Počet zobrazení: 8048

12 May 2017

Či už sa snažíte otehotnieť alebo naopak hľadáte ešte ďalší spôsob antikoncepcie, je pre vás dôležité vedieť, kedy máte plodné a neplodné dni. Z celého cyklu sú plodné približne 3 dni pred a 3 dni po ovulácii. V deň samotnej ovulácie je pravdepodobnosť otehotnenia samozrejme najvyššia. Preto sa dnes pozrieme na to, aké metódy existujú na zistenie plodných dní.

Čo hovorí kalendár?

Prvým spôsobom je klasická kalendárová metóda, kedy si do menštruačného kalendára zaznamenávate svoj cyklus. Táto metóda je ale značne nespoľahlivá, a preto je dobré ju doplniť ešte o ďalšiu.

 

Pozorujte sa

Dalšou metódou je takzvaná hlienová metóda, kedy žena sleduje množstvo a štruktúru hlienu tvoreného v maternicovom krčku. Na začiatku cyklu sú suché dni, ktoré sú zároveň neplodnými dňami. Hneď ako sa zmení hlien na vodnatejší a klzkejší, je to známka toho, že maximálne do 6-ich dní príde ovulácia. To sú už pravdepodobne plodné dni. Vrcholný výskyt hlienu sa nazýva dňom, kedy je posledný výskyt klzkého hlienu. Po tomto dni by sa žena mala ešte 3 dni zdržať nechráneného pohlavného styku, pokiaľ sa nesnaží o bábätko.

 

Merajte teplotu

Ďalšou možnosťou, ako zistiť svoje plodné dni, je meranie bazálnej teploty. Tá sa meria v pošve, v konečníku alebo v ústach, a to najlepšie ráno hneď po prebudení, než vstanete z postele. Hneď po ukončení menštruačného krvácania sa pohybuje teplota obvykle kolem 36,5°C. Približne 2 dni pred ovuláciou teplota mierne poklesne a v deň ovulácie a následujúce dni náhle vzrastie o 0,3 až 0,6 °C. Koniec menštruačného cyklu značí pokles bazálnej teploty pod 37°C. 

S meraním bazálnej teploty vám môže pomôcť moderný prístroj cyclotest baby, ktorý vám pomôže podľa nameraných hodnôt stanoviť plodné a neplodné dni. Funguje veľmi jednoducho. Merač teploty vložíte do úst a čakáte na signál z počítača - meranie je ukončené. Následne sa vám na obrazovke objavia symboly plodných alebo neplodných dní.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre
  • AKCIA - BlueFertil a PinkFertil - Partnerská trojmesačná kúra - vitamíny pre podporu plodnosti muža a ženy
  • Zľavy až 10% na Otehotnenie.sk
  • BlueFertil - pre podporu mužskej plodnosti a kvality spermií
  • PinkFertil - doplnok stravy pre podporu ženskej plodnosti
  • Ovulačné a tehotenské testy s vysokou presnosťou a citlivosťou za super ceny
  • Previous
  • Ďalší

Prihlásenie

Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užíváním v súlade s pravidlami ochrany osobných údajov. Viac informácii