POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Ženšen pravý

Ženšen pravý

Ženšen pravý

Latinský názov: Panax ginseng

nervová sústava, imunita, metabolizmus, impotencia

Pôvod

Ženšen pravý sa pre svoje účinky používa už viac ako 5000 rokov. Objavili ho v čínskych horách, kde rastie aj dodnes. Je však náročný na prírodné podmienky, a tak sa vyskytuje len veľmi vzácne. Vďaka svojim blahodárnym účinkom ho v minulosti mohli používať len panovníci. Do Európy sa ženšen dostal v 13. storočí vďaka cestám Marca Pola. Divoko rastie v severovýchodnej Číne a hlboko v lesoch východného Ruska. Potrebuje tieň a dostatočne vlhkú pôdu. Keďže ide o ohrozený druh, vo voľnej prírode sa nezbiera, ale na liečebné účely sa pestuje po celom svete viac ako 13 typov ženšenu. Pestovanie je náročné, vyžaduje si špeciálnu pôdu a mikroklimatické podmienky.

Charakteristika

Je to vytrvalá vzpriamená bylina, ktorá vyrastá do výšky 30 až 60 cm. Podzemná časť je mohutný dužinatý koreň nepravidelného tvaru s dĺžkou 20 cm a hrúbkou približne 3 cm, pričom z neho vyrastajú rozvetvené mrkvovité korene. Ženšen sa označuje aj ako koreň života a považuje sa za jeden z najväčších pokladov čínskej medicíny. Svojím tvarom koreň ženšena pripomína postavu človeka, čo evokuje symboliku k telu. Ženšen má 3 až 5 dlaňovito zložených listov, ktoré majú na spodnej strane krátke chĺpky. Kvety sú drobné, pätpočetné a majú zelenobielu farbu. Plodom sú sploštené červené bobuľky.

Zbieraná časť

Zbiera sa a suší koreň, buď na slnku alebo umelým teplom.

Účinky

Ženšen pravý má množstvo pozitívnych účinkov, a preto je jeho využitie veľmi široké. Napomáha zachovať fyzickú i duševú výkonnosť a dokáže zvýšiť odolnosť organizmu. Posilňuje činnosť nervovej sústavy, podporuje činnosť mozgu, zlepšuje pozornosť a pamäťové funkcie. Slúži ako liečebný prostriedok pri ochoreniach ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Prispieva tiež k normálnej funkcii imunitného systému a dokonca dokáže zbystriť zmysly.

Ženšen účinne bojuje aj s chudokrvnosťou. Vrelo sa odporúča pacientom s vysokou hladinou krvného cukru, ktorú dokáže regulovať, rovnako ako aj vysokú hladinu cholesterolu. Ďalej zlepšuje metabolizmus organizmu, chráni organizmus pred toxickými látkami a voľnými radikálmi, pred pôsobením ťažkých kovov, pred škodlivým žiarením, ale aj pred stresom a depresiami. Znižuje únavu, vyčerpanie, tiež sa podieľa na detoxikácii organizmu, zlepšuje funkciu pečene a priaznivo ovplyvňuje obehový systém. Pomáha aj pri fyzickej námahe, regenerácii svalov, pri kŕčových žilách a hemoroidoch. Tlmí chronické zápaly a pôsobí utišujúco na alergie. Je nápomocný aj pri hojení rán všetkých druhov, utlmuje kŕče a bolesti, a takisto napomáha regenerácii a rekonvalescencii. Dokonca sa používa aj ako prísada v kozmetike.

Keďže podporuje vitalitu a aktívnosť, ženšen pravý má svoje nezameniteľné zastúpenie v posilnení hormonálneho systému. Pôsobí ako afrodiziakum, a tak má pozitívny vplyv na mužskú i ženskú hormonálnu hladinu a s ňou spojenú aj sexuálnu aktivitu. Táto bylinka teda podporuje erekciu a zvyšuje libido, čiže chuť na sex, a taktiež stimuluje tvorbu hormónov.

Upozornenie

Ženšen pravý nie je vhodný pre dlhodobé užívanie. Vyhnúť by sa mu mali aj tehotné a dojčiace ženy. So svojím lekárom by mali užívanie ženšenu konzultovať diabetici, osoby s ochorením srdca či ciev, so zvýšeným krvným tlakom, a tiež pacienti, ktorí užívajú lieky na krvnú zrážanlivosť alebo diuretika. Túto bylinku tiež nie je vhodné užívať spolu smliečnymi výrobkami, mliekom, čiernym čajom, kávou, reďkovkou a v niektorých prípadoch ani s materskou kašičkou.

Kontraindikácie

Neprekračujte dennú doporučenú dávku. Pri predávkovaní môže ženšen vyvolať kontraindikácie ako bolesť hlavy, podráždenosť, nespavosť, nervozitu, zvýšený krvný tlak či žalúdočné problémy.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie