Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Stavikrv vtáčí

Latinský názov: Polygonum aviculare

ženské problémy, menštruácia, zápalové ochorenia, močové cesty

Pôvod

Stavikrv vtáčí je rozšírený na celom svete, no najmä sa nachádza v miernom podnebnom pásme. Rastie v súvislých kobercových porastoch na neobrábaných pôdach, popri cestách a poliach, pri plotoch, starých múroch i na rumoviskách, teda rastie podobne všade tam, ako burina. Stavikrv sa už v minulosti používal proti tuberkulóze a cholere.

Charakteristika

Ľudovo má mnoho názvov, ako napríklad truskavec, hrdzavec, chrustavec, štukavica, praskavec, podvornica, stavokrev, úpor, sporík, šťukovec, jazyk vrabčí, matková zelina a ďalšie. Je to jednoročná bylina s vláknitým koreňom. Má 10 až 50 cm dlhú článkovanú stonku so striedavými listami. Z pazúch listov vyrastajú vo zväzkoch drobné biele alebo ružovkasté kvietky. Plody sú trojhranné nažky.

Zbieraná časť

Zbiera sa kvitnúca vňať, avšak len na čistých miestach, aby bylinka nebola zaprášená a znečistená zeminou. Zber sa robí ručne od júna do septembra kedy vňať obsahuje najviac kyseliny kremičitej. Okrem toho obsahuje aj triesloviny, slizy, silice a glykosid avikularin. Stavikrv dobre očistíme a sušíme v tieni na dobre vetranom mieste do 45 stupňov. Skladuje sa v uzatvorenej nádobe v tieni a suchu.

Účinky

Stavikrv vtáčí pomáha ženám pri gynekologických problémoch. Zastavuje silné menštruačné krvácanie, tlmí menštruačné bolesti, lieči gynekologické zápaly a taktiež odstraňuje nepríjemné výtoky.

Keďže obsahuje triesloviny, má sťahujúci a utišujúci účinok. Používa sa proti žalúdočným kŕčom, proti hnačkám, vonkajším a vnútorným krvácaniam. Taktiež sa vnútorne používa ako močopudný prostriedok, pri ochoreniach ľadvín, proti vytváraniu močových a obličkových kameňov, bráni vzniku zápalu močových ciest a močového mechúra.

Tiež sa používa pri zápale priedušiek alebo pľúc, proti kašľu, podporuje vykašliavanie, pomáha uvoľňovať hlieny, takisto uvoľňuje horné dýchacie cesty a znižuje horúčku.

Stavikrv vtáčí celkovo priaznivo ovplyvňuje látkovú premenu v tele. Zvonku sa používa pri rôznych kožných chorobách, lieči zle sa hojace, mokvajúce či krvácajúce rany, vredy i zapálené modriny.

V neposlednom rade sa používa pri reumatizme, pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, artritíde a tiež pomáha pri dne.

Upozornenie

Stavikrv vtáčí je neškodný, ak ho užívate v primeraných dávkach.

Kontraindikácie

Pri užívaní tejto bylinky sa doteraz nezistili žiadne kontraindikácie.

Nájdete v produktoch:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie