Ruža šípová

Ruža šípová

Ruža šípová

Latinský názov: Rosa canina

imunita, močové cesty, ľadviny, črevá, menštruácia, infekčné ochorenia

Pôvod

Ruža šípová je rozšírená takmer po celej Európe. Len v strednej Európe poznáme asi 25 druhov. Je nenáročná na stanovište, rastie na lesných okrajoch a čistinkách, v hájoch i na slnečných stráňach, pri cestách, pri plotoch, medzi krovím, v priekopách a na svahoch. Vyskytuje sa od nížin až do hôr s nadmorskou výškou 1200 metrov. Má rada hlbokú, vápenatú, kamenistú i hlinitú pôdu. Na liečebné účely ju používali v arabskej medicíne ako povzbudzujúci prostriedok. Silu šípkov tiež odporúčala aj abatiša Hildegarda.

Charakteristika

Je to pichľavý rozkonárený ker, ktorý môže dorásť do výšky až 3 metrov. Má hnedú kôru, vzpriamené alebo previsnuté tŕnisté vetvy. Listy sú tenké, eliptické až vajcovité, zašpicatené s pílkovitým okrajom, striedavé, päť až sedempočetné. Kvety sú bohaté na nektár, vyrastajú na konci konárikov, sú ružové a zriedkavo aj biele a kvitnú od mája do júla. Plody sú šípky, lesklé, červené, mäsité. Tvar býva rôzny, od guľatých až po vajcovité. Vnútri sú plné štetinových chĺpkov, s množstvom žiltaných nažiek, ktoré chránia semená. Šípky sú odolné proti mrazu a dozrievajú v auguste až októbri.

Zbieraná časť

Zbierajú sa plody, teda zrelé tvrdé šípky. Sušia sa prirodzeným teplom v miestnosti do 35 stupňov. Neodporúča sa skladovať usušené šípky viac ako jeden rok.

Účinky

Plody ruže šípovej majú vysoký obsah vitamínu C (dokonca až 10-krát viac ako citróny), ktorý pomáha organizmu bojovať s chorobami. Šípky taktiež obsahujú veľké množstvo vitamínu A, E, či vitamíny skupiny B, K, P, horčík, draslík, fosfor, vápnik a iné.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je to hotová vitamínová bomba, ktorá lieči infekčné choroby ako sú chrípka, prechladnutie, nádcha, cievne ochorenia, paradentóza, choroby vnútorných orgánov či žltačka. Zmierňuje krvácanie ďasien, zmierňuje únavu, pôsobí na zlú zrážanlivosť krvi a celkovo posilňuje organizmus. Má priaznivý vplyv na posilnenie tela pri astme, užíva sa pri bronchitíde, TBC a iných pľúcnych chorobách.

Keďže šípky pôsobia aj mierne močopudne, používajú sa aj pri ochoreniach močového ústrojenstva a obličiek. Spevňujú steny ciev, priaznivo pôsobia proti kŕčovým žilám, upravujú činnosť kapilár, normalizujú zrážanlivosť krvi, čistia organizmus, podporujú činnosť slinivky, zlepšujú metabolizmus, priaznivo pôsobia pri reume a ischiasi. Zastavujú hnačku, zlepšujú problémy tráviaceho ústrojenstva a pozitívne tiež pôsobia proti nespavosti.

Ženy používajú šípky ak trpia nadmerne silnou menštruáciou. Mamičky zasa využívajú tinktúru z púčikov, pretože zvyšujú obranyschopnosť detského organizmu a posilňujú detský organizmus pred infekciami. Taktiež sa šípky používajú počas gravidity a v období laktácie, ak je treba zvýšiť prívod vitamínu C.

V neposlenom rade sa šípky využívajú aj v kuchyni. Osviežujú nápoje, pridávajú sa ako voňavá prísada do mnohých pokrmov, vyrába sa z nich čaj, sirupy, zaváraniny, kompóty, domáce víno, šípkový likér alebo lahodný lektvár.

Upozornenie

Keďže prípravky z ruže šípovej nemajú vedľajšie účinky, môžu sa používať dlhodobo.

Kontraindikácie

Počas používania prípravkov z ruže šípovej neboli zistené žiadne kontraindikácie, dokonca ani pri častom a dlhodobom používaní.

Nájdete v produktoch:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie