Kokorík mnohokvetý

Kokorík mnohokvetý

Kokorík mnohokvetý

Latinský názov: Polygonatum multiflorum

nespavosť, menopauza, neplodnosť, ateroskleróza, cholesterol, psychika, cukrovka, dezinfekcia, tuberkulóza

Pôvod

Pôvodným miestom výskytu kokoríka mnohokvetého je oblasť južnej, strednej a severnej Európy, ale aj Ázie a Severnej Ameriky. Ide teda a pomerne rozšírenú liečivú rastlinu, ktorá je známa takmer všade vo svete. Z dejín je známa hlavne z oblasti Číny, kde bola považovaná za jednu z najdôležitejších liečivých bylín tradičnej čínskej medicíny. Číňania jej pripisovali veľkú dôležitosť a, okrem iného, ju považovali aj za elixír života.

Charakteristika

Kokorík mnohokvetý je lesnou bylinou dorastajúcou do výšky 30-90 cm. Rastie prevažne v listnatých a zmiešaných lesoch s ťažkou vlhkou pôdou bohatou na humus. Kokorík je odolnou rastlinou, ktorej sa oveľa lepšie darí v chladnom, až mrazivom počasí než vo vysokých teplotách. Je charakteristický svojou rovnou, oblúkovito zakrivenou hladkou stonkou posiatou hladkými listami dlhými asi 15 cm. Z miesta, kde sa listy stretávajú so stonkou, vyrastajú malé, približne 2 cm veľké bielo-zelené previsnuté kvety trúbkovitého tvaru, ktoré nemajú žiadnu vôňu ani zápach. Po odkvitnutí sa na ich mieste tvoria plody – bobule, ktoré sú typické svojou modročiernou farbou.

Zbieraná časť

Zbieranou časťou Kokoríka je práve jeho plazivý koreň - podzemok, ktorý obsahuje najväčšie množstvo liečivých účinkov.

Účinky

Kokorík mnohokvetý sa používa pri liečbe mužskej impotencie. Dokáže upraviť činnosť pohlavných orgánov a prispieť ku kvalitnejšej, skoršej a výkonnejšej erekcii, čím zvyšuje pravdepodobnosť potencie.

Pri problémoch s pohlavnými orgánmi je nápomocný aj ženám, ktorým pomáha s bolestivou menštruáciou, no hlavne, zmierňuje príznaky menopauzy. Vyrovnáva hladinu hormónov, zaháňa návaly tepla a zimnice a prispieva tak k dosiahnutiu úplného kľudu a pokoja v tomto stresujúcom období.

Jeho liečivé účinky majú výrazný vplyv aj na problémy so psychikou. Dokáže navodiť vnútornú pohodu, pokoj a zároveň ukľudňuje pocity úzkosti, paniky a zúfalstva.

Kokorík mnohokvetý pomáha aj pacientom s cukrovkou. V takomto prípade pôsobí ako antidiabetikum a dokáže znížiť hladinu nadbytočného množstva cukru v krvi.

Účinky kokoríka mnohokvetého sú podstatné aj z pohľadu jeho vonkajšieho užívania. Využíva sa na dezinfekciu hnisavých rán, pľuzgierov, ekzémov a aj pri liečbe rôznych zápalov. Pôsobí upokojujúco a urýchľuje proces hojenia.

Upozornenie

Pri užívaní kokoríka mnohokvetého je potrebné dodržiavať spôsob dávkovania. Častokrát totiž dochádza k jeho predávkovaniu, kedy sa liečivá rastlina správa toxicky. Vtedy dochádza k podráždeniu tráviacej sústavy, zvracaniu a iným žalúdočným problémom. Konzumácia kokoríka mnohokvetého sa rovnako neodporúča ani deťom a tehotným a dojčiacim ženám.

Kontraindikácie

Doteraz nie je známa žiadna neznášanlivosť kokoríka mnohokvetého v súvislosti s podávaním iných typov liekov a liečiv.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie