Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna

Latinský názov: Trifolium pratense

menopauza, menštruácia, imunita, tráviace problémy, kŕčové žily, pohlavný systém, žalúdočné vredy, nervové problémy, dýchacie problémy, kardiovaskulárne problémy

Pôvod

Ďatelina lúčna je už storočia považovaná nielen za kŕmnu a úžitkovú rastlinu, ale aj za rastlinu liečivú. V minulosti jej boli dokonca pripisované rôzne nadprirodzené schopnosti, vďaka čomu sa stala aj symbolom šťastia. Voľakedy sa v ľudovom liečiteľstve používala predovšetkým na liečbu silných hnačiek, ktoré najčastejšie prichádzali s morom a týfusom.

Charakteristika

Ďatelina lúčna je nenáročná rastlina nachádzajúca sa prakticky kdekoľvek. Vyhovuje jej nížinné, ale aj podhorské, ba dokonca aj horské prostredie. Rastie buď voľne, alebo sa účelovo pestuje ako kŕmna rastlina. Rastie do výšky pol metra a je charakteristická svojimi ružovofialovými guľatými kvetmi kvitnúcimi od mája do septembra. Typickými sú aj trojlístkové, prípadne neobvyklejšie, štvorlístkové listy, o ktorých sa hovorí, že prinášajú šťastie.

Zbieraná časť

Liečivou časťou ďateliny lúčnej sú práve jej kvety. Na zber sú určené len čerstvé kvety, bez zosušených spodných častí. Ideálny čas na zber je doobedie, počas toho, ako svieti slnko. Následne je potrebné kvety usušiť mimo lúčov priameho slnka.

Účinky

Liečivé účinky ďateliny lúčnej ocenia najmä ženy v prechode. Svojou liečivou silou pôsobí na upokojenie hormónov búriacich sa v ženskom tele počas obdobia menopauzy a pomáha s navodením psychického a aj fyzického pokoja. Okrem toho je zároveň účinným prostriedkom aj na boj proti nepravidelnej a bolestivej menštruácii, a pomáha aj pri nadmernom krvácaní.

Veľmi dôležitým účinkom ďateliny lúčnej je, že je zdrojom budovania imunity. Obsahuje vysoké množstvo antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných látok, ktoré sú zdrojom prirodzenej imunity, prispievajú k vitalite a navyše, spomaľujú proces starnutia.

Ďatelina pomáha aj pri problémoch s tráviacou sústavou. Využíva sa hlavne pri hnačkách, kedy dokáže spomaliť proces nadmerného vyprázdňovania, ale aj pri pocitoch plynatosti, koliky či dokonca pri žalúdočných vredoch. Poskytuje úľavu pri kŕčoch a vedie k správnemu fungovaniu celej tráviacej sústavy.

Okrem iného, ďatelina obsahuje aj látky prispievajúce k správnemu prekrveniu organizmu, čím prispievajú k správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému. Okrem toho zabezpečujú prečisťovanie krvi a majú tak pozitívny vplyv aj na liečbu kŕčových žíl a bolestivých hemoroidov.

Ďatelina lúčka je zároveň zdrojom zinku, ktorý má, okrem iného, blahodarný účinok aj na fungovanie pohlavných systémov mužov a aj žien. Zabezpečuje nielen správne fungovanie jednotlivých pohlavných orgánov, ale zároveň sa prejavuje aj zvýšenou chuťou na sex.

Účinky ďateliny lúčnej sa prejavujú upokojujúco aj na narušenú nervovú sústavu. Prispievajú k jej celkovému upokojeniu, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj v zlepšenej kvalite spánku.

Ďatelina je vhodná aj na vonkajšie použitie. Má antibakteriálne a hojivé účinky, vďaka čomu je účinná pri liečbe ekzémov, plesní, kožných chorôb a zápalov, ale aj pri poraneniach tela a ústnej dutiny. Má dezinfekčné účinky a zároveň urýchľuje proces hojenia.

Prínosnou je aj pri ochoreniach dýchacích ciest. Pomáha pri odstraňovaní hlienov a umožňuje tak čistiť a spriechodňovať pľúca, ako aj celé dýchacie cesty. Lieči nepríjemný kašeľ a priaznivo pôsobí aj na zápaly hrdla.

Upozornenie

Pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania neexistuje pravdepodobnosť výskytu nežiaducich vedľajších účinkov. Pri prekročení dávkovania sa však môže vyskytnúť zvýšenie hmotnosti, poruchy menštruačného cyklu či dokonca oslabenie plodnosti. Užívanie ďateliny lúčnej sa však neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, deťom, onkologicky chorým pacientom a pacientom so žilnou trombózou.

Kontraindikácie

V prípade užívania ďateliny lúčnej bola zistená jej kontraindikácia s hypotenzívami a perorálnymi kontraceptívami.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie