POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Vzťah rodiča a dieťaťa

Po pôrode je prvý nerušený kontakt rodičov a ich novorodenca obzvlášť dôležitý: je to začiatok dlhotrvajúceho a jedinečného vzťahu. Medzi matkou a dieťaťom začína puto už v tehotenstve, ktoré po narodení bezprostredne pokračuje. Niektorí novorodenci sú krátko po narodení bdelí a pokojní, nadväzujú očný kontakt s matkou a po chvíli hľadajú prsník.

Vzťah rodiča a dieťaťa

Prvé hodiny po narodení majú matky a otcovia veľmi intenzívne pocity. Väčšina z nich sú šťastní a hrdí, keď svoje dieťa konečne držia v náručí. Novorodenec sa dobre cíti v priamom fyzickom kontakte s rodičmi. Hlas matky pozná už z lona a je veľmi rýchlo oboznámený s vôňou rodičov. Tieto prvé zmyslové vnímania mu dávajú pocit ochrany a bezpečia – teplo hniezda. Nie vždy je puto medzi matkou a dieťaťom alebo otcom a dieťaťom blízke a nerozlučné od narodenia – a nie vždy je možné stráviť prvé spoločné chvíle po narodení v pokoji. Predsa sa s časom vyvíja silné puto, keď matka s otcom venujú svojmu dieťaťu od začiatku veľkú podporu a blízkosť.

Matka a dieťa sa učia spoznávať

Novorodenec má hneď po narodení dobre vyvinutý sací reflex. U matky sa uvoľňuje hormón prolaktín. Prolaktín nielenže produkuje mlieko, ale aj zbystrí materinské vnímanie pre signály vychádzajúce od novorodenca.

Dojčením sa podporí fyzická blízkosť medzi matkou a dieťaťom. Nielen dojčiace matky majú potrebu byť so svojim dieťaťom často a fyzicky blízko. Väčšina matiek si s dieťaťom rozumie intuitívne: matka reaguje spontánne na jeho signály a naopak.

Každým dňom sa vzájomné porozumenie zlepšuje. Po čase rozpozná matka plač, keď je dieťa hladné alebo plače len tak, z dlhej chvíle a začne dieťa kŕmiť alebo sa mu venuje. Dieťa zistí, že sú jeho potreby ukojené, že je o neho postarané a upokojené. Učí sa, že svojimi signálmi niečo dosiahne, napríklad, že ho vezmú na ruky, keď plače. To vytvára základnú dôveru.

Vzťah otca s dieťaťom

Pravidlom je, že matka a dieťa od začiatku tvoria nerozlučný, dojčením ešte silnejší celok. U otcov môže byť ťažšie vybudovať podobne silné puto. Niektorí otcovia sa cítia neisto pri zaobchádzaní s dieťaťom alebo sa z času na čas cítia byť zbytoční. Predsa je aj pre otcov veľa príležitostí, ako byť blízko k dieťaťu a posilňovať puto so svojím dieťaťom.

Otcovia môžu prebaliť svoje dieťa a neskôr napríklad kŕmiť s odsatým materským mliekom, keď matka potrebuje odísť. Otcovia sa môžu s dieťaťom maznať, upokojovať, pobaviť, kúpať a nosiť. Pre vzťah otca s dieťaťom sú takéto okamihy blízkosti a spolupatričnosti veľmi dôležité. Pritom dáva otec, ktorý sa intenzívne stará o svoje dieťa, matke trochu odpočinku.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie