Tehotná po potrate

Tehotenstvo po útrapách potratu je ťažkým a bolestným rozhodnutím, ktoré je sprevádzané mnohými pochybnosťami a obavami. Vždy je tu strach z ďalšieho potratu, ktorý ťaží obdobie nového tehotenstva. Vyrovnať sa so stratou zosnulého dieťaťa a zároveň sa tešiť z nového tehotenstva, je pre matku a otca ťažká úloha.

Tehotná po potrate

Keď je smútok prekonaný

Pri tehotenstve po potrate je obzvlášť psychická záťaž veľmi vysoká. Radosť z tehotenstva po potrate je sprevádzaná pocitmi viny voči mŕtvemu dieťaťu. Okrem toho je nové tehotenstvo sprevádzané aj strachom z ďalšieho potratu. Preto je podpora partnera a rodiny v tomto období veľmi dôležitá. Často ženy skrývajú radosť z nového tehotenstva, aby opäť neboli zranené zo straty. Tento stav nie je nezvyčajný a nemá nič spoločné so skutočnými pocitmi voči súčasnému dieťaťu. Nie je nutné obviňovať sa.

Znovu tehotná po potrate

Je dôležité uvedomiť si, že ide o úplne novú situáciu, ktorá nesúvisí s prvým tehotenstvom. Uveriť ďalšiemu tehotenstvu je ťažké, ale je to dôležité a opodstatnené, pretože potrat nemá automaticky ďalší potrat za následok. Počas tehotenstva je pre nastávajúcu matku ľahšie veriť v šťastný priebeh tehotenstva. Pozorovať ako sa embryo vyvíja je veľmi upokojujúce. Kvôli lepšiemu pocitu sa odporúča podrobnejšie sa informovať o príčinách potratu. Čím lepšie rozumiete, čo sa vo vašom tele deje, tým istejšie sa budete cítiť vo vašom súčasnom stave. Bude to jednoduchšie pre posúdenie nového rizika. Pravidelné konzultácie s ošetrujúcim lekárom môžu pomôcť pri tomto posúdení. Navyše upokojuje neustále pozorovanie rastúceho plodu. Aj pozorovanie tehotenstva pôrodnou asistentkou môže významne prispieť k uvoľneniu nastávajúcej matky. Pôrodné asistentky sa vyznajú a majú bohaté skúsenosti, takže môžu byť dôveryhodným partnerom pre tehotné ženy.

Spoločne byť tehotní po potrate

V tejto dobe je najdôležitejší blízky styk s partnerom. Zdieľanie vlastného strachu a obáv s partnerom uľahčuje a upokojuje. Aj partnera zasiahla strata prvého dieťaťa tak, že tento ťažký a nádejný čas oboch partnerov spojí a ich vzťah prehĺbi.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie