Reprodukčná imunológia a jej centrá

Máte za sebou už nespočetné množstvo vyšetrení, odberov, niektoré ste dokonca niekoľkokrát podstúpili umelé oplodnenie, iné ste potratili a všetky výsledky sú stále OK a vy nie a nie počať či donosiť dieťa? Príčiny môžu byť rôzne od anatomických, hormonálnych, infekčných, genetických, ale aj imunologických. Práva ta posledná spomínaná príčina tvorí podľa rôznych autorov až 10-20% všetkých sterilít. Imunologické poruchy sa totiž nemusia vôbec prejaviť a vy netušíte, že sa niečo vo vašom tele deje.

Reprodukčná imunológia a jej centrá

Aj tu však existuje nádej a tou je reprodukčná imunológia. Je to mladý odbor, ktorý sa začal rozvíjať v posledných desiatich až pätnástich rokoch. Zaoberá sa vzťahmi imunitnej sústavy k zrelým pohlavným bunkám, k spermiám a vajíčkam, ale i tkanivom plodu.

Reprodukčná imunológia 

V patologickom zmysle slova je súbor imunitných reakcií organizmu namierených proti reprodukčným tkanivám, reprodukčným bunkám alebo ich štruktúram, prípadne proti iným tkanivám bunkám a ich štruktúram, ktoré sa podieľajú nepriamo na procesoch súvisiacich s plodnosťou (s procesom oplodnenia, donosenia a pôrodu živého a zdravého dieťaťa).

Imunitný systém funguje na princípe schopnosti rozlišovať vlastné a cudzie. Vlastné toleruje, proti nevlastným reaguje rôznymi mechanizmami. Preto môžeme povedať, že tehotenstvo je imunologicky podmienený stav. Imunitný systém v tomto prípade toleruje nevlastné – cudzie. To znamená, že za fyziologických okolností je v priebehu celého tehotenstva znížený počet a funkcia imunokompetentných buniek. Aby imunita rozoznala „svoje" od „cudzieho", vykonáva sa počas zrenia imunitnej sústavy (u človeka približne v čase narodenia) čosi ako „inventarizácia" vlastných tkanív. Kľúčovým orgánom tohto procesu je brzlík (detská žľaza) a výsledkom akýsi „súpis" látok telu vlastných. Čokoľvek sa vo vnútornom prostredí tela objaví neskôr, sa považuje za cudzie a stáva sa terčom imunitných dejov. Práve zrelé pohlavné bunky – spermie u chlapcov a vajíčka u dievčat – sa objavujú v tele až okolo puberty, dlho po ukončení imunologického zrenia. Imunitná sústava ich teda všeobecne vníma ako cudzie a vo vlastnom tele môžu prežiť opäť len vďaka mnohým zvláštnym ochranným opatreniam. Stačí chyba v riadení a pohlavné bunky môže napadnúť vlastná imunita. Následky závisia od sily „útoku" – od mierneho, len laboratórne zistiteľného poškodenia až po úplné zničenie zárodočného tkaniva, ktoré je, našťastie, vzácne.

Laboratórna diagnostika s následnou terapiou zlepší skóre v prospech fyziologického oplodnenia až po pôrod zdravého dieťaťa a rovnako zlepší aj úspešnosť asistovanej reprodukcie. Zatiaľ čo imunologické problémy s oplodnením vajíčka môžeme obísť pomocou niektorých techník asistovanej reprodukcie /IUI,IVF/, pri imunologicky podmienenej zábrane uhniezdenia zárodku v maternici žiadna asistovaná reprodukcia nepomôže. Ak je materská imunita aktivovaná, napadne zárodok a zabráni uhniezdeniu. Tu je jediná možnosť imunitnú reakciu utlmiť, aspoň kým sa zárodok spoľahlivo uhniezdi v maternici.

Aj niektoré protilátky môžu mať svoj podiel na neúspechu tehotenstva. Medzi najčastejšie patria protilátky proti spermiám, ováriám a iné. Zásadou je, že imunitu treba liečiť ešte pred oplodnením. Často je vhodné pokračovať v liečbe v priebehu tehotenstva a to hlavne u žien po opakovaných potratoch.

Liečba musí vždy prebiehať pod dozorom klinického imunológa.

Centrá reprodukčnej imunológie:

  • na Slovensku sa touto problematikou zaoberá UPJŠ LF – tkanivová banka v Košiciach.
  • v Česku – Imunologické laboratórium (IBL) v pražskom Ústave pre starostlivosť o matku a dieťa - zisťujú sa tu príčiny párovej neplodnosti.
  • v Česku - Poradňa pre imunológiu reprodukcie na Gynekologicko-pôrodníckej klinike lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Plzni

V pražskom laboratóriu stanovujú ako jediní bunkovú imunitu proti spermiám a u žien proti bunkám plodového lôžka (trofoblastu) – ktoré sa často spolupodieľajú na potratoch a neúspechoch pri pokusoch o mimotelové oplodnenie.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie