Prečo sa rodí stále viac detí zo skúmavky?

Vedeli ste, že prvé dieťa zo skúmavky sa v Československej republike narodilo už v roku 1984? V súčasnej dobe u nás žije už cez 100 000 detí, ktoré sa narodili vďaka metóde asistovaná reprodukcia. Celosvetovo ide o približne 5 000 000 detí.

Prečo sa rodí stále viac detí zo skúmavky

Aké faktory rozhodujú?

Číslo je naozaj vysoké a je to dané hneď niekoľkými faktormi. Zvyšujúci sa vek párov túžiacich po bábätku je prvým rizikom. Hrozí totiž, že daný pár bude mať problémy s počatím bábätka prirodzenou cestu. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim plodnosť je predovšetkým životný štýl, stres, telesná váha a celkový zdravotný stav. Mnoho mužov po prekonaní niektorých chorôb má veľmi nízky počet spermií, a preto by prirodzenou cestou dieťa nikdy nesplodili. I v takých prípadoch dokáže pomôcť metóda asistovanej reprodukcie.

Tajomstvo asistovanej reprodukcie

Oplodenie v skúmavke môže prebehnúť s vajíčkami a spermiami daného páru alebo ak pár neprodukuje zdravé vajíčka a spermie, môže využiť darcu. U žien a mužov s rizikom závažných dedičných chorôb či vrodených porúch je rovnako nutné využiť darcovstvo. V prípade metódy asistovanej reprodukcie dochádza častejšie k viacpočetným tehotenstvám, ktoré sú všeobecne rizikovejšie a náročnejšie, a to i u žien, ktoré otehotneli prirodzenou cestou. Preto sa výskum zameriava na vylepšení metódy tým smerom, aby bolo do maternice prenesené iba najsilnejšie a najkvalitnejšie embryo.

Možné riziká

Každé tehotenstvo so sebou prináša určité riziko narodenia dieťaťa s vrodenou poruchou či vážnou chorobou. Dnes už našťastie existujú mnohé metódy vyšetrení, ktoré môžu určité ochorenia odhaliť včas. Pokiaľ sa snažíte o počatie bábätka dlhšie než rok, je dobré zájsť na vyšetrenie. Spravidla sa začína vyšetrením muža, ktoré je menej zaťažujúce a náročné. Po vyhodnotení spermiogramu sa lekár rozhodne, či je nutné vyšetriť i ženu. Po zhodnotení výsledkov prípadne navrhne zodpovedajúcu liečbu.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie