Porucha ovulácie ako príčina neplodnosti

Vedeli ste, že problém s ovuláciou je vôbec najčastejšou príčinou nemožnosti otehotnieť? Štatistika pritom ukazuje, že až 40 % žien má problémy s ovuláciou. Zaujíma vás ako a prečo dochádza k poruchám ovulácie alebo aké sú prvé príznaky?

Porucha ovulácie ako príčina neplodnosti

Ako odhaliť prvé prejavy?

Poruchy ovulácie sa prejavujú rôznym spôsobom. Medzi najčastejšie však spravidla patrí úplne chýbajúca menštruácia či menštruácia s veľmi malou frekvenciou alebo veľmi nepravidelná menštruácia. Stretnúť sa však môžete i s veľkými zmenami v telesnej hmotnosti, problémy s akné či výskytom nadmerného ochlpenia na tele i na tvári.

Príčiny problémov s ovuláciou

Vzhľadom k tomu, že k počatiu je potrebná ovulácia, je hľadanie príčiny problémov s ovuláciou zásadné. Poruchy ovulácie môžu byť spôsobené z rôznych dôvodov. Jedným z nich je napríklad hormonálna rovnováha. Nech už je hladina niektorého z dôležitých hormónov nižšia, alebo chýba dostatočná citlivosť vaječníkov na bežné hladiny hormónov, môže to mať za následok poruchy ovulácie. Nielen nízka hladina hormónov, ale i zvýšená hladina mužských hormónov môže negatívne ovplyvniť ovuláciu. Vaječníky tiež môžu byť poškodené dôsledkom niektorého ochorenia alebo nemusia byť dostatočne vyvinuté. Problémy s ovuláciou majú často i ženy, ktoré majú veľmi nízku hmotnosť alebo je ich telo často vystavené nadmernej fyzickej záťaži. Zvyčajne sú to profesionálne športovkyne. Niekedy sa porucha ovulácie môže objaviť i v súvislosti s vysadením dlhodobo užívanej antikoncepcie.

Trvalé poruchy ovulácie

S poruchami ovulácie sa ruka v ruke často objavuje i syndróm polycystických ovárií, kedy z dôvodov hormonálnej nerovnováhy vajíčka buď vôbec nedozrievajú alebo dozrievajú, ale často sa neuvoľnia. I preto je syndróm polycystických ovárií jednou z ďalších možných príčin neplodnosti.

Bohužiaľ, ešte pred 40. rokom môže dôjsť k predčasnému ovariálnemu zlyhaniu, no nejde o častý jav. Funkcia vaječníkov a teda i ovulácia môže byť mimo iného narušená i v dôsledku opakovaných operácií vaječníkov. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie