Plodnosť v priebehu desaťročí

Neplodný pár je taký pár, ktorému sa pri pravidelnom nechránenom styku nepodarí počať dieťa do jedného roka. Bohužiaľ takých párov je čím ďalej viac a faktorov, ktoré to ovplyvňujú, je mnoho. Bolo to ale tak vždy?

Plodnosť v priebehu desaťročí

Ako šiel čas s mužskou plodnosťou?

Keď sa zameriame na mužov, ich plodnosť prudko klesla. Až si prečítate čísla, možno vás prekvapí, ako veľmi. Približne v šesťdesiatych rokoch minulého storočia muselo podľa lekárov v 1 ml ejakulátu byť aspoň 80 miliónov spermií, aby bol muž schopný oplodniť ženu, v 80. rokoch minulého storočia už lekári túto hranicu zmiernili a stačilo 40 miliónov spermií. Dnes sa pritom považuje množstvo 20 miliónov spermií ako dostatočné. Pôvodnú hranicu by väčšina mužov už nesplnila.

Počet spermií ovplyvňuje mnoho faktorov - životný štýl, strava, chemické látky obsiahnuté vo vode a potravinách, stres, alkohol, drogy – to všetko bohužiaľ k dnešnej dobe patrí a rozhodne to plodnosti neprospieva. Znižuje sa nielen počet spermií, ale tiež kvalita a pohyblivosť, čo má na oplodnenie veľký vplyv.

Ženy a ich plodnosť niekedy a dnes

Čo prispieva k znižujúcej sa plodnosti žien? Sú to podobné vplyvy ako u mužov a k tomu všetkému zvyšujúci sa priemerný vek prvorodičiek. Čím je žena staršia, tým sa znižuje šanca na oplodnenie. V dnešnej dobe je priemerný vek ďaleko vyšší, než bol v minulom storočí, a to približne o desať rokov. Nie len vek žien, ale i vek mužov je dôležitý. Aj keď môže ženu oplodniť i päťdesiatročný muž, šance na tehotenstvo sú ďaleko menšie než v prípade tridsaťročného muža.

Samozrejme, na plodnosť má vplyv i životné prostredie či fyzický stav. Napríklad zvyšujúca sa miera obezity v populácii rozhodne môže byť jedným z faktorov zvyšujúcich neplodnosť.

Počet neplodných párov v minulosti nemusí byť úplne presne známy, pretože v minulom storočí neboli možnosti vyšetrenia plodnosti a liečby také ako dnes. Tiež je fakt, že mnoho žien a mužov sa za svoj problém hanbilo a odbornú pomoc ani nevyhľadalo.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie