Kedy treba vysadiť antikoncepciu?

Užívate dlhodobo niektorý z typov antikoncepcie a trápi vás otázka, kedy je vhodné antikoncepciu vysadiť? Máte strach, že užívanie antikoncepcie bude mať vplyv na schopnosť otehotnieť?

Kedy treba vysadiť antikoncepciu

Dieťa i po vynechaní jednej tabletky

Prípravkov hormonálnej antikoncepcie je hneď niekoľko druhov - tabletky, náplasti či injekcie. V súčasnej dobe sú tieto produkty už vyrábané s čo najnižšou dávkou hormónov. Telo si s touto nízkou dávkou hormónov dokáže rýchlo poradiť a odbúrať je veľmi skoro. Niekedy tabletky obsahovali vyššiu dávku hormónov, a preto ženám trvalo dlhšiu dobu, než otehotneli. A práve odtiaľ pramení strach z nemožnosti otehotnieť. Bezproblémové otehotnenie hneď po vysadení tabletiek dokazuje i nutnosť pravidelného užívania hormonálnej antikoncepcie, pretože aj po vynechaní jedinej jednej tabletky môžete neplánovane otehotnieť. Lekári sa zhodujú v tom, že pravdepodobnosť otehotnenia je hneď po vysadení tabletiek dokonca najvyššia.

Ďalšie typy hormonálnej antikoncepcie

Rovnaký prípad ako antikoncepčné tabletky sú i náplasti, u ktorých rovnako dochádza k rýchlemu odbúraniu dávky hormónov, a preto stačí, keď ich vysadíte až v momente, kedy si naozaj prajete otehotnieť. Pozor si však dávajte na hormonálne injekcie, kde je situácie trochu odlišná. Tu sa predpokladá možné tehotenstvo približne 10 mesiacov po aplikácii. Samozrejme počítajte s tým, že je tento údaj individuálny. Niektorým ženám sa podarí otehotnieť už po 3 – 4 mesiacoch po vysadení tohto druhu antikoncepcie. Iné však môžu čakať i dlhých tridsať mesiacov. V prípade, že plánujete tehotenstvo v krátkom časovom horizonte - napríklad jedného roku, tak vám tento spôsob ochrany lekár určite neodporučí.

Nezabúdajte na ďalšie faktory

Pri plánovaní tehotenstva však musíte počítať i s ďalšími vonkajšími vplyvmi, ktoré pôsobia na počatie. Ide napríklad o vek, zdravotný stav, stres či rôzne druhy liekov. Pokiaľ ale máte nejaké problémy, je dobré vždy všetko pre istotu prekonzultovať s vaším gynekológom tak, aby sa niečo dôležité nezanedbalo.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie