POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Hormóny potrebné pre otehotnenie

Hormóny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho organizmu. Ovplyvňujú množstvo fyzických i psychických procesov, ktoré sa v nás odohrávajú. Niet divu, že svoju veľkú rolu majú i pri otehotnení.

Hormóny potrebné pre otehotnenie

Čo sú to hormóny?

V súvislosti s plodnosťou sa často skloňuje slovíčko hormóny. A nielen vtedy. Viete však, čo to hormóny vlastne sú? Ide o biologicky aktívne látky, ktoré sú zásadné pre fungovanie nášho organizmu. Hormóny sa tvoria buď v žľazách s vnútornou sekréciou, alebo vznikajú v samotnom orgáne. Každý hormón má pritom na starosti niečo iné. Vedeli ste, že každá žena, ktorá nemôže otehotnieť, by mala podstúpiť vyšetrenie hladiny hormónov?

Dôležitá rovnováha

Vzhľadom k tomu, že o tom, či sa vám podarí počať bábätko alebo nie, môžu rozhodnúť práve hormóny a ich množstvo, je potrebné, aby všetko bolo v rovnováhe. V organizme ženy, ktorá má správnu a bezproblémovú menštruáciu, sa priebežne uvoľňujú rôzne druhy hormónov. Hladina jednotlivých hormónov sa zisťuje v rôznych fázach cyklu tak, aby výsledky vyšetrení boli čo najpresnejšie a pomohli odhaliť, v čom spočíva problém neplodnosti.

Druhy hormónov

Z mozgového kmeňa sa napríklad vylučujú folikuly stimulujúce hormón, ktorého vysoká hladina môže byť predzvesťou menopauzy. Pre počatie je tiež dobré vedieť viac o antimülleriánskom hormóne, ktorý behom života len a len klesá. Vďaka tomuto hormónu sa dá odhaliť, akú má žena rezervu vajíčok schopných vývoja. Jedným z najznámejších hormónov je hormón estrogén, ktorý je vylučovaný hlavne vo vaječníkoch. Optimálna hladina estrogénu je dôležitá napríklad pre stimuláciu maternice, aby sa v nej mohlo dobre zachytiť vajíčko. Nízka hladina tohto hormónu sa objavuje napríklad u žien v menopauze či u žien s poruchou príjmu potravy. Pri problémoch s plodnosťou je tiež potrebné nechať vyšetriť hladinu hormónov štítnej žľazy. Nielen pre otehotnenie, ale i pre samotný vývoj plodu je potrebný hormón progesteron. V prípade starších žien sa môže mimo iného naraziť na vylučovaný hormón inhibín, ktorý je známkou, že sa žena blíži k prechodu.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie