Hormonálna terapia na podporu plodnosti

Až 15% párov v Slovenskej republike je neplodných. Podľa príčiny neplodnosti býva nasadená zodpovedajúca liečba alebo je odporúčané podstúpenie umelého oplodnenia. Jednou z možných a veľmi častých liečebných metód je však i hormonálna terapia.

Hormonálna terapia na podporu plodnosti

Prečo hormonálna terapia?

V prípade ženskej neplodnosti je potrebné navodiť pravidelnú ovuláciu, s ktorou majú niektoré ženy veľký problém. V takom prípade je nutné dodávať ženskému telu špeciálnou pumpičkou hormón GnRH, ktorý je zodpovedný za navodenie ovulácie. Druhý prípad, kedy môže byť neplodná žena liečená hormónmi, nastáva vtedy, ak v jej tele prevládajú mužské hormóny nad ženskými. Väčšinou mávajú tento problém ženy trpiace obezitou. V takej chvíli je na rade diéta sprevádzaná hormonálnou terapiou.

Účinky hormonálnej terapie

Hormonálnu terapiu môže gynekológ odporučiť i vtedy, keď je pravidelná menštruácia a ovulácia. Hormonálna liečba zvyšuje kvalitu vajíčok, vďaka čomu je zároveň zvýšená šanca na počatie a donosenie zdravého dieťaťa. V prípade hormonálnej terapie je však rovnako vyššie riziko viacnásobného tehotenstva.

Hormonálna terapia u mužov

Hormonálna terapia nie je len záležitosťou pre liečbu ženskej neplodnosti, ale môže byť využitá i pri liečbe mužskej neplodnosti. Opäť záleží na príčine vyvolávajúcej neplodnosť. Mužská neplodnosť je spôsobená napríklad nízkym počtom spermií, ich zlou pohyblivosťou či kvalitou, neschopnosťou prieniku do maternice či ich neprítomnosťou v ejakuláte. Na týchto príčinách sa podpisuje nielen zdravotný stav muža, prekonaná choroba, ale tiež životný štýl, a to predovšetkým fajčenie, alkohol, či steroidy, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť počet i kvalitu spermií. Preto je dobré pri plánovaní bábätka minimálne tri mesiace pred počatím obmedziť negatívne vplyvy. I to totiž môže zvýšiť šance na počatie potomka.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie