POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Gestóza

Ako gestózu označujú lekári ochorenie v priebehu tehotenstva, kde dochádza k zvýšenému krvnému tlaku (hypertenzné choroby tehotenstva). Gestóza sa vyskytuje najskôr v 20. týždni tehotenstva. Najviac postihuje ženy v poslednom trimestri tehotenstva. Termín „gestóza " označuje ochorenia súvisiace s vysokým krvným tlakom v priebehu tehotenstva: tzv. hypertenzné choroby tehotenstva.

Gestóza

Lekári rozlišujú nasledujúce typy gestózy:

  • ranná gestóza
  • neskorá (preeeklampsia)
  • HELLP syndróm
  • eklampsia

Ku gestóze dochádza, keď má tehotná žena vysoký krvný tlak a zvýšenú bielkovinu v moči ( proteinúria ). O vysokom krvnom tlaku hovoria lekári, keď je prvá nameraná hodnota vyššia ako 140 mmHg a/alebo druhá hodnota je vyššia ako 90 mmHg.

Proteinúriu definujú ako vylučovanie bielkovín viac ako 300 miligramov denne, pri 24-hodinovom zbere moču. Gestóza je jednou z najčastejších komplikácií tehotenstva: Vyskytuje sa v 6-8 percentách prípadov, väčšinou sa jedná o preeklampsiu.

Na základe lekárskej prehliadky počas tehotenstva môže lekár gestózu zistiť a včas liečiť. V niektorých veľmi závažných prípadoch gestózy je potrebné predčasné vyvolanie pôrodu. Avšak, toto sa stáva zriedka pred 28. týždňom tehotenstva - od tejto chvíle je novorodenec spravidla už životaschopný.

Existuje niekoľko rizikových faktorov pre gestózu, okrem iných tu patria:

  • gestóza v predchádzajúcom tehotenstve
  • obezita
  • mnohopočetné tehotenstvá
  • diabetes mellitus
  • určité výsledky ultrazvukového vyšetrenia ciev placenty a dieťaťa

Príčiny gestózy zostávajú neznáme. Avšak, existuje niekoľko hypotéz, ktoré predpokladajú, že placenta hrá dôležitú úlohu jej vzniku. Pri liečbe gestózy lekár pravidelne sleduje krvný tlak tehotnej ženy a pri určitej hraničnej hodnote znižuje zvýšené hodnoty krvného tlaku pomocou liekov. Liečba je zvyčajne stacionárna, t.j. počas pobytu v nemocnici. Tam môžu lekári lepšie sledovať priebeh gestózy a znížiť krvný tlak pomocou liekov na požadované hodnoty.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie