POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Epilepsia v tehotenstve

U žien s epilepsiou prebieha tehotenstvo a pôrod zvyčajne úplne normálne. Neexistujú špecifické riziká pre tehotné ženy s epilepsiou. Aj komplikácie počas tehotenstva sa nevyskytujú častejšie ako u žien bez epilepsie. Avšak, tehotenstvo je obzvlášť sledované. Krvný obraz je pravidelne kontrolovaný, aby sa upravilo dávkovanie liekov. Dôvod: Keď sa objem krvi počas tehotenstva zvýši, krv sa zriedi a účinok lieku je slabý.

Epilepsia v tehotenstve

Avšak pre dieťa existujú určité riziká: Na jednej strane pozostáva nízke genetické riziko, že bude tiež trpieť epilepsiou. Na druhej strane to môže viesť k poškodeniu plodu a mentálnemu postihnutiu, keď jeho matka berie lieky (antiepileptiká, antikonvulzíva). Z tohto dôvodu musia byť lieky veľmi starostlivo zvolené a podávané v nízkych dávkach. Ak v posledných dvoch rokoch nedošlo k epileptickému záchvatu ženy, môže počas tehotenstva vynechať antikonvulzíva, ale iba po konzultácii s lekárom.

Aby sa minimalizovali riziká pre dieťa, odporúčajú sa dodržiavať nasledujúce zásady:

• užívanie kyseliny listovej pred a na začiatku tehotenstva,
• stanovenie AFP okolo 16. týždňa tehotenstva,
• dôkladné ultrazvukové vyšetrenie okolo 20. týždňa tehotenstva,
• v súvislosti s niektorými liekmi na epilepsiu 4 týždne pred termínom užívať 10 mg denne vitamín K, aby nedošlo k zrážaniu
• podávanie vitamínu K po pôrode, aby sa zabránilo mozgovému krvácaniu u novorodenca,
• vykonanie EEG pred narodením.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie