Dvojčatá – počatie, priebeh tehotenstva, pôrod

Ak zbadáme dvojičky kráčajúce ruka v ruke na prechádzke mestom, nedá nám, aby sme sa na ne neusmiali, a nejedna mamička si povie: „tiež také chcem". Skúsme sa však pozrieť na to, čo sa skrýva za ich počatím, ako prebieha takého tehotenstvo a čo pôrod? Asi sa tu dá nájsť veľa spoločného, ale aj odlišného od „klasickej" gravidity s jedným dieťaťom.

Dvojčatá

Pod dvojčatami rozumieme súčasný vývin dvoch detí v priebehu jedného tehotenstva. O troj-/štvorčatách atď. hovoríme pri troch/štyroch a viac súčasne sa vyvíjajúcich deťoch.

Počatie dvojčiat

V týchto prípadoch sa dá očakávať, že na svet prídu dvojčatá:

  • ak k počatiu došlo v staršom veku, kedy vplyvom hormonálnych zmien dôjde k prepusteniu viac ako jedného vajíčka
  • pri asistovanej reprodukcii
  • viacnásobné tehotenstvo
  • dedičnosť

Momentálne je pomer dvojičiek ku jednoplodovému tehotenstvu približne 1:80, teda jedny dvojičky sa vyskytnú na 80 tehotenstiev počatých prirodzene. Pri asistovanej reprodukcii je pravdepodobnosť počatia dvojičiek podstatne vyššia – až 1:4.

Jednovaječné dvojčatá (monozygotné)

Jednovaječné dvojčatá vznikajú z jedného vajíčka oplodneného jednou spermiou, ktoré sa vo svojom vývoje veľmi skoro rozdelilo na dve samostatné vývinu schopné časti. Delenie len niekoľko hodín po oplodnení vedie k navzájom nezávislým prechodom vajíčkovodmi a k navzájom nezávislému uhniezdeniu v maternici.

Môžu vzniknúť tri varianty:

  • každé z dvojčiat má svoju vlastnú placentu a svoje vlastné plodové obaly (blany)
  • obe dvojčatá majú spoločnú placentu, ale každé má svoj vlastný plodový obal,
  • obe dvojčatá majú spoločnú placentu a vyvíjajú sa v jednej spoločnej dutine, čiže majú spoločný plodový obal.

Takéto deti budú rovnakého pohlavia a budú zdieľať rovnaké fyzické rysy a vlastnosti. Taktiež budú mať rovnakú krvnú skupinu. Silná je aj ich psychická podoba.

Dvojvaječné dvojčatá (dizygotné)

Vyskytujú sa častejšie ako jednovaječné dvojčatá. Vznikajú oplodnením dvoch vajíčok, ktoré môžu pochádzať tak z jedného alebo aj z oboch vaječníkov dvoma rôznymi spermiami. Každé z dvojčiat má svoju vlastnú placentu a svoje vlastné plodové obaly (blany). U dvojvaječných mierne prevyšuje početnosť ženského pohlavia, pričom percentuálne je najčastejšia kombinácia 2x dievča, potom 2x chlapec a kombinácia chlapec-dievča je najmenej častá. Odlišujú sa vo svojich dedičných vlohách a telesne aj duševne sa správajú ako obyčajný súrodenci. Krvnú skupinu majú odlišnú. Takto môže dokonca dôjsť k narodeniu dvojčiat, ktoré majú dvoch otcov, pretože každé vajíčko bolo oplodnené iným mužom. Existujú aj prípady, keď dvojčatá pochádzajú z dvoch rôznych cyklov – v jednom mesiaci je oplodnené jedno vajíčko a v druhom mesiaci druhé vajíčko.

Medzi poruchy v tejto oblasti patria tzv. siamské dvojčatá.

Priebeh tehotenstva

Ako sa žena dozvie, že čaká dvojičky? Na potvrdenie gravidity bez ohľadu na to, či je v brušku jedno alebo viac plodov väčšina žien používa tehotenské testy. Až následne pri jeho pozitivite navštívia gynekológa na potvrdenie výsledku. Ten už pri prvom ultrazvuku a pri prvom odbere krvi vie zachytiť, či sa jedná o jednoplodové alebo viacplodové tehotenstvo. Už v 8. týždni prvý ultrazvuk zachytí dva zárodky plodu resp. oddelené akcie srdca. Taktiež prítomnosť vyšších hodnôt hCG v krvi pri prvom odbere naznačuje, že sa môže jednať o takúto graviditu. Potvrdí sa tiež vtedy, keď tehotná žena udáva nezvyčajne veľa pohybov plodu, ak maternica leží vyššie než to zodpovedá dobe gravidity a objem brucha je nápadne veľký.

Viacplodobé tehotenstvo bez ohľadu na to, ako prebieha sa zaraďuje medzi rizikové tehotenstvá a to nie len pre matku, ale aj pre deti. Odhliadnuc od nerovnomerného vývoja jednotlivých plodov vo vnútri maternice a možnosti potratenia jedného či viacerých plodov, existuje aj riziko predčasného pôrodu. Každej tehotnosti s viacerými plodmi treba venovať zvýšenú pozornosť preto ošetrujúci lekár častejšie sleduje zdravotný stav matky a vývoj dvojčiat. Pre ženu a pre jej systém placenty a maternice, na ktorom sú bábätká závislé, to znamená zvýšené nároky. Všetko sa totiž deje dvojmo! Je potrebné klásť väčší dôraz na niektoré živiny a z toho dôvodu je priam nevyhnutné, aby ich matka vo väčšej miere dopĺňala. Jedná sa hlavne o kyselinu listovú, vápnik, železo, bielkoviny a ďalšie nevyhnutné živiny. Prenatálne vitamíny sú v tomto prípade skvelým pomocníkom. Veľa problémov, ktoré tehotné prekonávajú vo väčšej miere ako pri „klasickom" tehotenstve sú spôsobené nadmerným pribratím na váhe. Pre dvojčatá sa odporúča pribrať asi 17-25 kg.

U týchto mamičiek sa častejšie vyskytuje:

  • nevoľnosť, dýchavičnosť, častejšie močenie, gestóza, nadmerná záťaž, opuchy, bolesti v krížoch, vysoký krvný tlak, cukrovka, potrat v prvom trimestri

Vďaka lekárskej starostlivosti, ktorá je dnes už na vysokej úrovni, je našťastie možné povedať, že väčšina viacpočetných tehotenstiev prebieha bez akýchkoľvek komplikácií.

Pôrod

K pôrodu väčšinou dochádza v 37.-38. týždni tehotenstva (zatiaľ čo u jednopočetného tehotenstva pôrod nastáva v 40. týždni). Nástup pôrodnej činnosti môže byť o čosi slabší ako pri jednoplodovom tehotenstve. Nadmerne roztiahnutá maternica totiž nedokáže „robiť" dostatočne silné sťahy. Prvá doba pôrodná teda môže trvať o čosi dlhšie. Nezriedka dochádza k predčasnému odtoku plodovej vody. Plody sa môžu v maternici nachádzať uložené v tých najrozličnejších kombináciách – jeden pozdĺžne, druhý naprieč; jeden nadol hlavičkou, druhý nožičkami či panvovým koncom. Určité kombinácie vyžadujú mimoriadnu opatrnosť pri vedení pôrodu. Z týchto dôvodov je vždy potrebné zvážiť, či bude pôrod pokračovať „klasicky", alebo je vhodnejšie operačné ukončenie pôrodu cisárskym rezom. Pôrod druhého dvojčaťa musí prebehnúť čo najrýchlejšie, v priebehu 15 až 20 minút, pretože toto dieťa je kvôli zmenšeniu maternice a kvôli nebezpečenstvu predčasného uvoľnenia placenty silne ohrozené.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie