Čo zabíja mužskú plodnosť?

Keď sa ženám dlhodobo nedarí otehotnieť, väčšinou hľadajú chybu v sebe, no nie vždy je to na mieste. Keďže vyšetrenie muža je neinvazívne a výsledky vieme skoro, je vždy lepšie začať práve u nich. Niekedy však ani muži nemôžu plodnosť ovplyvniť. Podobne ako u žien sa môže jednať o vrodenú chybu a s tým bohužiaľ už asi nič neurobíme. Mužská plodnosť ale môže byť negatívne ovplyvnená i vonkajšími vplyvmi a práve na tieto príčiny sa podrobnejšie pozrieme v tomto článku.

Čo zabíja mužskú plodnosť

Pozor na zlozvyky

Nešvár dnešnej doby - notebooky. Povedzme si to na rovinu, kto z nás nemá čas od času pri práci doma notebook položený v lone? To by ale zvlášť mužská časť populácie rozhodne robiť nemala. Okrem vyššej teploty, ktorá spermiám vôbec neprospieva, vyžarujú notebooky tiež vysokofrekvenčné žiarenie, a to plodnosť rozhodne nezvýši. Podobne je na tom napríklad mobil vo vrecku.

Keď hovoríme o zvýšenej teplote, ktorá tvorbe spermií neprospieva, mali by sa muži vyhnúť intenzívnemu a častému pôsobeniu vyššej teploty - napríklad časté saunovanie, horúce kúpele či vyhrievané sedačky v aute. To všetko môže mať pri dlhodobom užívaní negatívny vplyv na plodnosť, nie však na potenciu.

Nezdravý životný štýl

Známymi faktormi ovplyvňujúcimi plodnosť sú samozrejme drogy, alkohol a cigarety. Taktiež obezita je významným faktorom, jak u mužov, tak u žien. Preto by sme sa mali začať viac hýbať a jesť zdravšie. Už len tento krok môže výrazne zvýšiť šancu na tehotenstvo. Zdravé stravovanie by sme pri pokusoch o oplodnenie mali zaviesť nielen kvôli chudnutiu, ale predovšetkým z dôvodu zníženia konzumácie potravín s chemickými látkami či pesticídmi.

Plodnosť je v neposlednom rade ovplyvnená niektorými nemocami. Zvlášť nebezpečná je chlamýdiová infekcia. U mužov, ktorí mali túto pohlavnú chorobu, je vyšší počet deformovaných či pohyblivých spermií. Poruchy štítnej žľazy či cukrovka, sú ďalšími faktormi, ktoré by sme nemali podceňovať.

Zdravý životný štýl, stravovanie a pohyb sú faktory, ktoré môžeme ovplyvniť, preto je dobré začať práve s nimi.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie