Čo sa skrýva pod pojmom asistovaná reprodukcia?

V dnešnej dobe majú páry, ktorým sa nedarí prirodzenou cestou počať potomka, veľké možnosti. Neplodný pár je pritom taký pár, ktorý nepočal dieťa počas jedného roka pravidelného pohlavného styku. Ak patríte k týmto párom, nevešajte hlavu a vyrazte najprv na všetky potrebné vyšetrenia a svoje výsledky nechajte následne zhodnotiť odborníka, najlepšie dvoma. Vždy je rovnako dôležité mať vyšetrenia oboch partnerov, aby sa správne vyhodnotilo, prečo pár nemôže počať dieťa. Pokiaľ vaše testy budú negatívne a jedinou vašou šancou na bábätko bude asistovaná reprodukcia, nebojte sa, už 30 rokov majú páry vďaka týmto metódam väčšiu šancu mať vlastné dieťatko. Vedeli ste, že len u nás sa až 3 000 detí ročne rodí tzv. „zo skúmavky”?

Čo sa skrýva pod pojmom asistovaná reprodukcia

Aké metódy asistovaná reprodukcia používa?

Úplne prvou metódou používanou v rámci asistovanej reprodukcie a doteraz používanou je metóda in vitro fertilizácia. Prebieha tak, že sa odoberú vajíčka i spermie a k oplodneniu vajíčka dôjde v skúmavke. Pred odberom by mala prebiehať tzv. hormonálna príprava vaječníkov, aby mohol byť odobraný čo najväčší počet vajíčok. Ak dôjde v skúmavke k oplodneniu, embrya sú kultivované a prenesená do maternice.

Ďalšou metódou je intrauterinná inseminácia alebo zavedenie spermií priamo do dutiny maternice. Po odbere sa musia spermie najprv oddeliť od semennej tekutiny a potom ich pomocou katétru lekár prenesie do maternice, a to v deň ovulácie.

Metóda, ktorá sa používa vďaka vyššej úspešnosti častejšie než in vitro fertilizácia, je intracytoplazmatická injekcia, kedy je jedna spermia zavedená priamo do odobraného zrelého vajíčka, a to pomocou tenkej ihly. Pokiaľ dôjde k úspešnému oplodneniu, ďalej postup prebieha rovnako ako v prípade metódy in vitro fertilizácia - kultivácia a prenesenie do maternice.

Toto sú najčastejšie používané metódy. Ak vás aj tieto metódy možno vyľakali, zájdite priamo do centier asistovanej reprodukcie, celý postup i jednotlivé metódy vám podrobne vysvetlia.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie