Čo obnáša vyšetrenie plodnosti?

Snažíte sa už niekoľko mesiacov o bábätko a stále nič? Strácate pomaly nádej a ste v strese? Možno je práve psychická stránka dôvodom, prečo sa vám nedarí otehotnieť. Príčina však môže byť bohužiaľ i vážnejšia. Preto zachovajte chladnú hlavu a nechajte sa vyšetriť u lekára. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo také vyšetrenie plodnosti obnáša.

Čo obnáša vyšetrenie plodnosti

Kde začať?

Vzhľadom k tomu, že základné vyšetrenie muža je neinvazívne a rýchle, odporúča sa vždy ako prvé urobiť spermiogram. Ten sa vyhodnocuje z odobraného ejakulátu. Z jeho výsledkov môžeme behom chvíle zistiť počet spermií, ich pohyblivosť a tvar. Vyšetrenie sa obvykle vykonáva po troj- až päťdennej sexuálnej abstinenci. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, malo by sa vyšetrenie aspoň dvakrát opakovať.

Nevyhnutné vyšetrenia

Pokiaľ je spermiogram vyhodnotený uspokojivo, pristupuje sa k vyšetreniu ženy. U nej sa najprv odoberie krv na hormonálne vyšetrenie. Odber krvi sa vykonáva väčšinou dvakrát až trikrát behom jedného menštruačného cyklu. Dá sa z nich zistiť funkčnosť vaječníkov i to, či tvoria zrelé vajíčka. Odber prípadne odkryje i možné príčiny nedozrievania vajíčok. Z vyšetrenia je možné mimo iného zistiť hladinu folikulostimulačného hormónu (FSH), luteinizačného hormónu (LH) a Anti-Mülleriánskeho hormónu (AMH), ktorý informuje o zásobe vajíčok.

V ďalšom kroku sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie maternice a vaječníkov. Lekár tak môže posúdiť veľkosť, štruktúru či prípadné zmeny na týchto orgánoch behom menštruačného cyklu. Zamiera sa tiež na výšku a kvalitu maternicovej sliznice, rast folikúl či prítomnosť cýst alebo endometriózy.

V prípade, že predchádzajúce vyšetrenia nič neprezradia alebo je naopak nutné podrobnejšie vyšetrenie vajcovodov, nastupuje vyšetrenie priechodnosti vajcovodov - hysterosalpingografia. Vyšetrenie je nebolestivé a pacientka sa na naň nemusí pripravovať. Výsledok sa naviac dozviete hneď po vyšetrení. Pri negatívnych výsledkoch sa potom prechádza ešte na genetické vyšetrenie, ktoré umožní odhaliť abnormality chromozómov a podá celkové informácie o genetickej výbave rodičov.

Ďalším nutným vyšetrením je imunologické, ktoré zistí možné protilátky proti spermiám, vajíčkam a prípadne embryám. Ďalej sa môže previesť hysteroskopia. Toto vyšetrenie však už vyžaduje celkovú anestéziu.

Dôležité je nájsť príčinu

Zhruba v 40-ich percentách prípadov je neplodnosť zapríčinená ženou a u 40% prípadov mužov, u 20% neplodných párov je príčina u oboch partnerov. Pri liečbe neplodnosti je veľmi dôležité stanoviť všetky príčiny a posúdiť možnú liečbu.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie