POZOR! UPOZORNENIE! od 13.6.2022 do 28.6.2022 nie je možné na našom eshope objednávanie. Budeme radi ak u nás objednáte po tomto dátume.

Bylinky v tehotenstve - pomáhajú i ubližujú

Tehotenstvo je požehnaný stav, a preto by sa ženy mali o seba i náležite starať. V tehotenstve je dôležité dávať si obzvlášť veľký pozor na to, čo konzumujete. Hlavne v prvom trimestri je plod citlivý na vnútorné vplyvy. Všetko, čo budúca mamička zje či vypije, putuje cez pupočnú šnúru do telíčka dieťaťa a môže ovplyvniť jeho vývoj. Dnes sa preto zameriame na bylinky, ktoré môžu jednému pomôcť a u druhého napáchať nemalé škody.

Bylinky v tehotenstve

Pozor na niektoré bylinky

Aj keď bylinky považujeme za zdraviu prospešné a môžeme sa domnievať, že užívaním týchto liečivých rastliniek nič neskazíme, opak je pravdou. Niekedy tým môžete dokonca zásadne ovplyvniť a dokonca ohroziť vývoj plodu.

Nebezpečné sú predovšetkým bylinky, rastlinky a korenie, ktoré môžu spôsobiť prekrvenie panvových orgánov a prispieť tak k potratu. Medzi také bylinky patrí napríklad majorán záhradný, palina, zázvor lekársky, aloe vera, vňať petržlenu záhradného či škorica. Avšak u všetkých vymenovaných rastlín a korení platí, že záleží na množstve. Pokiaľ napríklad nachladnete alebo dostanete chrípku, nemajte strach a pokojne si uvarte lipový či šípkový čaj. Všetko sa musí užívať s mierou a pokiaľ možno krátkodobo. Najlepšie je však poradiť sa so svojim lekárom, aby ste mali istotu, že tým nenarodené dieťatko neohrozujete.

Bylinky vhodné pre tehotné

Naopak bylinky, ktoré môžete v tehotenstve užívať, ale opäť skôr krátkodobo a s mierou, sú šípka, medovka, harmanček či echinacea purpurová. Ku koncu tehotenstva a v dobe tesne pred pôrodom prichádza naopak odporúčanie užívania byliniek, ktoré podporujú činnosť maternice a pripravujú pôrodné cesty. Od 36. týždňa tehotenstva sa odporúča užívať list maliníka, ktorý znižuje riziko pôrodného krvácania a zároveň uľahčuje pôrod.

Pokiaľ budete dodržiavať krátkodobosť užívania a nebudete užívať bylinky, o ktorých účinkoch nič neviete, môžete byť pokojná. Byť neustále v strese, či niečo môžete alebo nie, či to náhodou neublíži dieťaťu, či azda to je nebezpečné pre jeho vývoj, vám na zdraví moc nepridá. Pokiaľ si však nie ste istá, poraďte sa s lekárom. V opačnom prípade sa riaďte pravidlom všetko s mierou.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie