Znížiť riziko alergie v tehotenstve

Ako môžeme chrániť naše nenarodené dieťa pred alergiou? Túto otázku si kladú predovšetkým rodičia, ktorí sami trpia alergiami. Aj matky bez príznakov by chceli tomu zabrániť. Tu zistíte, čo môžete skutočne urobiť.

Ak tomu zabrániť

Jeden z problémov, ktorý rozruší mnoho alergikov: Bude moje dieťa neskôr tiež trpieť sennou nádchou? Budeme musieť raz odmietnuť túžbu po domácom zvieratku, pretože je alergické na zvieraciu srsť? Obavy sú najprv oprávnené: Štúdie ukázali, že riziko vzniku alergií je vyššie, medzi 20 a 40 %, ak jeden z rodičov je alergický. Ak sú obaja rodičia alergickí, sa riziko vzniku zvyšuje na 40 až 60 %.

Avšak: Už počas tehotenstva môžete urobiť niečo, aby ste oneskorili alergiu vášho dieťaťa, alebo dokonca jej úplne zabránili.

Zdravá výživa

So všetkým, čo jete, naberáte potenciálne alergény, ktoré prechádzajú aj na dieťa. Mali by ste sa zriecť vysoko-alergénnych potravín ako sú vajcia alebo orechy. Takáto eliminačná diéta by mohla viesť k nedostatku zásobenia nenarodeného. Namiesto toho by ste sa mali vyvážene stravovať, s množstvom čerstvého ovocia a zeleniny.

Rozlúčiť sa so štvornohými priateľmi

Aspoň v detskej izbe nemajú domáce zvieratá čo hľadať. Pri veľmi vysokom riziku alergie dieťaťa by bolo rozumné už na začiatku tehotenstva psa alebo mačku dať do dobrých rúk - aj keď je to ťažké. Tak sa ešte do pôrodu môže znížiť hustota zvieracieho alergénu v byte. Deti nealergických rodičov sú oproti tomu lepšie chránené pred alergiami, keď vyrastajú so zvieratami.

Preč s cigaretami

Prestať s fajčením je jediným opatrením, s ktorým môže nastávajúca mamička znížiť riziko alergií svojho dieťaťa. Takto zabránite, aby cigaretové toxíny negatívne naprogramovali imunitný systém plodu. Deti, ktoré museli v maternici pasívne fajčiť, častejšie trpia alergiami. Okrem toho je narušený vývoj ich dýchacích ciest. A pretože dochádza k pasívnemu fajčeniu ešte nenarodeného, mal by partner zohľadniť zákaz fajčenia medzi svojimi štyrmi stenami!