Ženy s nadváhou majú problém otehotnieť!

Obézna žena nemusí vôbec otehotnieť. A aj keď sa jej to podarí, nie je to žiadna výhra. Hrozí pri tom rada komplikácií. Preto zatnite zuby a schudnite! Obezita, jedna z najrozšírenejších a najničivejších svetových pandémií. Obezita spôsobuje množstvo zdravotných komplikácií: cukrovku, infarkt, mŕtvicu, vysoký krvný tlak. Jednou z nich je aj neplodnosť. Ak chce obézna žena otehotnieť, je pre ňu veľká motivácia schudnúť. Často jediná, ale dosť veľká na to, aby skutočne vyvinula dostatok psychickej sily a vydržala.

Prečo to s tukom nejde

Zjednodušene povedané, v tukovom tkanive sa taktiež nachádzajú hormóny. Pretože je tuku v tele veľa, je veľa aj hormónov a ich celkové zvýšenie vedie logicky k hormonálnej disbalancii - objavujú sa poruchy menštruačného cyklu, nepravidelná a bolestivá menštruácia, prípadne vôbec k ovulácii nedochádza. K ďalším typickým príznakom patrí hustejšie ochlpenie, mastná pleť, polycystické vaječníky, vypadávanie vlasov - dosť šialená predstava pre slušnú motiváciu k výkonu, nie? Ale rýchlo, skôr než na vás doľahnú nezriedka sa objavujúce depresie!

Ako spoznáte, že vaše nafúknuté „bruško" a „zadok" už nie sú ani sexi, ani zdravé?

Jednoducho. Ak to nie je dosť jasne vidieť v zrkadle a na váhe, vypočítajte si BMI - na internete je pre to rad kalkulačiek. Index nad 30 už zdvíha varovný prst a hovorí, že vám klesá šanca na otehotnenie o niekoľko percent. Hodnota nad 35 je alarmujúca - vaša šanca na oplodnenie sa znižuje o polovicu a zvyšujú sa zdravotné riziká ťažkej obezity. Vzhľadom k ostatným negatívnym javom súčasného životného štýlu, prostredia a trebárs aj indispozície muža, sa v tomto prípade možnosť otehotnieť stáva takmer nereálnou.

Ale pozor! Už pri znížení hmotnosti o 10% dochádza k zlepšeniu plodnosti. A ak hmotnosť klesne razantnejšie s priblížením k normálnej hmotnosti, rastie pravdepodobnosť spontánneho otehotnenia.

V centrách asistovanej reprodukcie podstupuje umelé oplodnenie veľa obéznych žien

Bohužiaľ v rade prípadov bezúspešne. Skutočne jediným riešením je ubrať v tele tukové tkanivo, a vrátiť tak telu hormonálnu rovnováhu. Okrem toho, žene pred tehotenstvom dosť pomôže, keď sa dostane do kondície, s ktorou sa najmä tie posledné náročné mesiace budú zvládať oveľa lepšie. Nehovoriac o samotnom pôrode, ktorý najmä u prvorodičiek vyžaduje značnú výdrž.

Obézne tehotenstva - žiadna výhra

Aj keď už sa podarí obéznej žene otehotnieť, nie je to pre ňu ani pre plod veľmi bezpečné tehotenstvo. Zvyšuje sa významne riziko preeklampsie (ochorenie placenty), prípadne sa prejaví eklampsia, čo je život ohrozujúci predpôrodny stav. Rastie tiež výskyt tehotenskej cukrovky. Objavuje sa vysoký krvný tlak, preťaženie pohybového aparátu, komplikácie pri pôrode, ktoré si môžu vyžiadať cisársky rez. Celé tehotenstvo môže byť sprevádzané vážnymi komplikáciami a nemalé je aj riziko potratu.

Čo robiť?

Je potrebné vžiť si pravidelnú telesnú aktivitu aspoň 3x týždenne. Určite sa z počiatku hodí niekto, kto vás bude motivovať: napríklad osobný tréner alebo veľká láska. Zmena jedálnička je druhá neoddeliteľná súčasť "terapie". Aj tu je dôležité si zmenu životného štýlu zažiť. Podľa miery obezity je potom vhodné pristúpiť k ostrejšej redukčnej diéte pod dohľadom lekára. V momente, kedy je vaša BMI v naozaj veľmi závažnej výške (viac ako 35), je na zváženie odstránenie tuku chirurgicky. Výhodou je okamžitý veľký váhový úbytok a často aj skoré otehotnenie. Avšak - kondičku vám k tomu na sále neprišijú. 

Zdroj: zena.cz