Ženy 35+ alebo aké sú najčastejšie riziká tehotenstva
V dnešnom hektickom svete sa väčšina z nás snaží vybudovať svoju pracovnú pozíciu, získať stály príjem, mať zabezpečené bývanie, chceme sa niekam pozrieť a až potom prichádzajú na rad deti. Podľa štatistík sa už od 90. rokov vek matiek zvyšuje. Zaujíma vás, čím je to dané a aké riziká so sebou tento trend prináša?
Prečo sú dnešné matky staršie?
Vyšší vek prvorodičiek je daný aj tým, že je viac vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré hneď po škole nastúpia do zamestnania a až po získaní uspokojujúceho príjmu a postavenia sa rozhodnú mať dieťa. Tento proces trvá rok, dva, niekedy i päť až desať rokov. Nezriedka sa stáva, že žena otehotnie až okolo 35. roku alebo i vyššieho veku. Nebolo by na tom nič zvláštne, zabezpečená zrelá žena so životnými skúsenosťami sa iste o dieťa dobre postará a väčšinou i lepšie než mladé neskúsené osemnásťročné maminky, ktoré hocikedy dávajú ešte prednosť kamarátkam a zábave. No biologické hodiny neoklamete.
Pozor na riziká
Tehotenstvo v neskoršom veku so sebou bohužiaľ prináša nezanedbateľné zdravotné riziká, a to jak pre matku, tak predovšetkým pre dieťa. Tieto riziká by žiadna žena nemala podceňovať. Prvým problém nastáva už v samotnom pokuse o početie bábätka. S vekom samozrejme klesá i schopnosť otehotnieť a po 30. roku života sa šance na oplodnenie znižujú až o 20 %, po 35. roku je to až o 50 %. Okrem nižšej šance na otehotnenie sa však tiež znižuje šanca na donosenie a pôrod zdravého bábätka. S vekom a pôsobením rôznych škodlivých vplyvov sa mení kvalita vajíčok a znižuje sa ich schopnosť zahniezdiť sa v maternici.
Nutné vyšetrenia
Do 35. roku ženy sa vykonávajú všetky testy rovnako ako u mladších matiek, po 35. roku sa však v 13. týždni tehotenstva pridáva vyšetrenie pomáhajúce odhaliť napríklad Downov syndróm. Pomocou amniocentézy vykonávanej medzi 15. a 18. týdžňom gravidity sa môžu odhaliť iné vrodené vývojové poruchy. Vyšší vek ženy môže znamenať zvýšené riziko potratov, tehotenskej cukrovky či toho, že sa dieťa narodí s podváhou alebo dýchacími problémami. So vzrastajúcim vekom sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva, ktoré so sebou prináša ďalšie komplikácie.
Tehotenstvo v 35-ich rokoch nie je tabu
V prípade, že uvažujete o dieťati v neskoršom veku, je dobré prekonzultovať váš zdravotný stav so svojím gynekológom a prebrať s ním prípadné riziká. V prípade plánovaného tehotenstva nezabúdajte ani na zdravý životný štýl, ktorý by mal zahŕňať pestrý a vyvážený jedálniček, aktívny pohyb, minimum stresu, absenciu cigariet i alkoholu. Aby ste zároveň podporili šance na otehotnenie, nezabúdajte telu dodávať i potrebné živiny ako napríklad macu peruánsku, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú či železo. Tieto a ďalšie cenné látky môžete organizmu dodať i prostredníctvom komplexných doplnkov stravy na podporu plodnosti.