Ženská perióda bez ovulácie
Každá žena, ktorá si praje otehotnieť, by mala byť schopná určiť svoju ovuláciu. Počas ovulácie je totiž pravdepodobnosť otehotnenia najväčšia. Pre jednoduchšie a istejšie zistenie Vašej ovulácie Vám môže pomôcť ovulačný test CLEARBLUE Digital. Tento test odhaľuje nárast ovulačného hormónu lutropínu (LH) 24-36 hodín pred ovuláciou a stanovuje 2 dni, ktoré sú najlepšie pre počatie v danom cykle. Milovanie počas týchto 2 dní Vám poskytne tú najlepšiu príležitosť na počatie. Avšak, cyklus niekedy prebieha aj bez ovulácie. Väčšina žien si to ani nevšimne. Ak je však tento stav chronický, je veľmi ťažké, aby žena otehotnela.
Ako prebieha ovulácia
Počas ovulácie putuje vajíčko prostredníctvom jedného z dvoch vajíčkovodov. Všeobecne platí, že sa voľba vajíčkovodu mení každý mesiac. Je možné, že vajíčko je počas cesty oplodnené. Ak sa tak stane, usadí sa v maternici. Dochádza k tehotenstvu a začína sa vyvíjať dieťa.
Ak vajíčko nie je oplodnené, odplaví sa z tela počas menštruácie. Ďalší mesiac prebieha znova rovnaká ovulácia a neskôr znovu. Ak chcete otehotnieť, odporúča sa mať pohlavný styk práve v čase ovulácie. Vajíčka sú vtedy pripravená k oplodneniu.
Čo je cyklus bez ovulácie?
Občas sa môže stať, že počas mesačného cyklu nedôjde k ovulácii. V tomto prípade vaječníky neprodukujú vajíčka, ktoré by mali prechádzať do vajíčkovodu. V dôsledku toho nie je možnosť otehotnenia. Cyklus bez ovulácie sa objavuje u všetkých žien niekoľkokrát. Avšak, ak takýto cyklus bez ovulácie prejde do chronického štádia, môžu sa u ženy rozvinúť chronické ochorenia. Ak sa žena bude pokúšať otehotnieť, jej snaha sa dočká zlyhania.
Liečba klomifénom
Úprava alebo zabezpečenie ovulácie je možné nasadením liekov, napr. liekom klomifén. Prvým krokom hormonálnej terapie je zvyčajne nasadenie klomifénu vo forme tabliet. Klomifén je antiestrogén, pomáha pri nízkom množstve estrogénu v tele. Po niekoľkých dňoch lekár pomocou ultrazvuku kontrolu zrenie vajíčok. Klomifén zvyšuje možnosť počatia, ale má aj nežiaduce účinky – hyperstimuláciu vaječníkov a tvorbu príliš veľkých vajíčok. Zvyšuje sa tým riziko vzniku cýst a možnosť viacpočetného tehotenstva.
Príčiny cyklu bez ovulácie
Chýbajúca ovulácia je celkom normálna. U takmer všetkých žien k tomuto stavu dochádza minimálne raz. Príčiny môžu byť veľmi odlišné. Napríklad, vysadenie antikoncepcie počas niekoľkých cyklov za sebou. Ale aj dojčenie často znemožňuje ovuláciu. Takže ak dojčíte svoje dieťa, pravdepodobnosť, že otehotniete je menšia. Netreba však na to spoliehať.
Ďalšou príčinou sú náhle zmeny hmotnosti. Takže ak ste v poslednej dobe príliš rýchlo zvýšili alebo znížili svoju hmotnosť, Vaše pokusy otehotnieť môžu byť nepriaznivo ovplyvnené. V neposlednom rade vplývajú na cyklus bez ovulácie aj niektoré ochorenia štítnej žľazy, vaječníkov a infekcie.
Ak máte problémy s otehotnením, mali by ste sa nechať dôkladne vyšetriť svojím gynekológom. Ten môže určiť, či máte chronické cykly bez ovulácie. Ak je to potrebné, môže tiež odporučiť vhodné liečebné procedúry.