Yzop lekársky
Yzop lekársky
Latinský názov: Hyssopus officinalis
antibiotikum, klimaktérium, trávenie, kašeľ
Pôvod
Yzop lekársky pochádza z oblasti Stredomoria. Na pestovanie sú najvhodnejšie slnečné polohy, pričom sa mu veľmi darí v ľahšej vápnitej pôde. Je nenáročný na pestovanie, rozmnožuje sa semenami a v záhone sa pomerne rýchlo rozrastá. Už v Biblii sa táto rastlinka spomína ako malý zázrak, ktorý mal schopnosť liečiť malomocných.
Charakteristika
Yzop lekársky je vytrvalý poloker, ktorý rastie do výšky 40 až 70 cm. Má tenkú bohato vetvenú byľ. Listy sú tmavozelené, úzke a po stranách žľaznaté. Malé modré kvety vyrastajú v klasovitých súkvetiach na vzpriamených stonkách. Plodom sú vajcovité trojhranné tvrdky. Celá bylinka je aromatická a svojím vzhľadom a vôňou priťahuje včely a motýle. Yzop nemá rád zimu a dlhodobo mokrú pôdu.
Zbieraná časť
Táto rastlinka kvitne od júla do septembra, kedy sa aj zbiera kvitnúca alebo odkvitajúca vňať, zväčša dvakrát do roka. Zbiera sa za suchého počasia, pričom sa zrezávajú 30 cm dlhé mäkké bylinné olistené časti. Bylinka by pred zazimovaním mala mať výšku 12 až 15 cm, aby počas zimy nezamrzla.
Účinky
Yzop lekársky obsahuje triesloviny, flavonoidy, silice, bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, sodík, éterické oleje, a tiež je bohatý na vitamín C. Je vhodný na prípravu čajov, ktoré pomáhajú v období nachladnutia. Tlmí kašeľ, pomáha pri liečbe priedušiek, uvoľňuje zahlienenie, uľahčuje vykašliavanie, zároveň obmedzuje suchý kašeľ a lieči bolesti v krku. Eliminuje aj prejavy alergií a astmy. Taktiež pôsobí ako prírodné antibiotikum, takže pomáha pri zápaloch horných dýchacích ciest (zápal priedušiek), zároveň pôsobí aj dezinfekčne, potláča zápaly močových ciest, a ako kloktadlo sa používa na zmiernenie zápalov ústnej dutiny a hltana. Keďže má aj močopudný účinok, odstraňuje nadbytočnú vodu z tela, čím prečisťuje obličky a močové cesty. Celkovo yzop podporuje obranyschopnosť tela a normalizuje krvný tlak.
Ženám pomáha pri bolestivej menštruácii tak, že tlmí nepríjemné bolestivé kŕče, a taktiež pôsobí v období klimaktéria, pričom zmierňuje nadmerné potenie.
Vo forme obkladu yzop lekársky uľavuje od svalových bolestí i opuchov spôsobených bodnutím hmyzu, pôsobí proti reume, a vďaka svojim upokojujúcim účinkom pôsobí proti splínu, pomáha od zvýšenej nervozity, vypätia a úzkosti.
Yzop lekársky má pozitívny vplyv aj na tráviacu činnosť. Podporuje trávenie, podporuje funkciu žalúdka, pôsobí proti nafukovaniu, pomáha pri chronických črevných kataroch, tlmí bolesti žalúdka, odstraňuje zápaly a infekcie z tráviaceho traktu, odstraňuje nechutenstvo a stimuluje chuť do jedla. Bylinka vonia príjemne aromaticky a má trpko korenistú chuť. V kuchyni sa používa ako korenie na dochutenie ťažších mäsitých jedál, omáčok, polievok, zemiakov, zeleniny, jedál zo strukovín či šalátov.
Upozornenie
Yzop lekársky by nemali užívať tehotné ženy. Taktiež neprekračujte odporúčanú dennú dávku tejto bylinky.
Kontraindikácie
Pri prekročení dennej doporučenej dávky môžu nastať kontraindikácie ako kŕče, opuch, vyrážky a podobne. Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť yzopu lekárskeho s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie účinky vyplývajúce z užívania tejto liečivej rastliny s inými liekmi.