Voňatec vajcovitý (Muira puama)
Voňatec vajcovitý (Muira puama)
Latinský názov: Ptychopetalum olacoides
sexuálne poruchy, neplodnosť, psychické problémy, depresia, poruchy nervovej a tráviacej sústavy, reuma, infekčná črevná porucha, menopauza, bolestivá menštruácia, Alzheimerova choroba
Pôvod
Liečivé účinky exotického voňaťca vajcovitého boli medzi juhoamerickými domorodými kmeňmi známe už pred stovkami rokov. Pôvodne pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z oblasti Brazílie a Amazónie, odkiaľ sa, približne v roku 1930, rozšíril do Európy a postupne aj do celého sveta. Odpradávna je známy hlavne ako prírodné afrodiziakum a nervové ópium, ktoré pomáha pri zvýšení plodnosti a dosiahnutí psychickej pohody.
Charakteristika
Voňatec vajcovitý je strom nižšieho vzrastu dorastajúci do výšky približne 5 metrov. Má malé, približne 2x3 cm veľké listy a biele, celkom maličké kvety. Ich typickým znakom je výrazná jazmínová vôňa šíriaca sa okolo celého stromu. Koreň je tuhý a vláknitý, pokrytý tenkou kôrou a zároveň bez akejkoľvek arómy.
Zbieraná časť
Za účelom dosiahnutia želaných liečivých účinkov sa zbiera hlavne koreň, ktorý je plný aktivačných látok. Okrem neho sa využíva aj kôra alebo stonky tejto exotickej rastliny.
Účinky
Voňatec vajcovitý sa primárne používa ako afrodiziakum a pomáha v prípade sexuálnych porúch. Mužom pomáha s liečbou erektívnej disfunkcie a neplodnosťou, u žien zasa pomáha pri zvýšení sexuálnej citlivosti, a tým aj zvýšení chuti na sex.
Významnými sú aj upokojujúce účinky voňaťca vajcovitého, ktoré dokážu zmierniť pocit nervového vyčerpania a navodia pocit pohody, pokoja a duševnej rovnováhy. Treba však dbať na maximálnu dôslednosť pri dodržiavaní správneho dávkovania. V opačnom prípade sa liečivé účinky rastliny buď nedostavia, alebo sa v prípade podania vyššej dávky môže dostaviť celkom opačný efekt, ktorým je v tomto prípade hyperaktivita, pocit nepokoja či dokonca poruchy spánku.
Priaznivé účinky voňaťca vajcovitého sa prejavujú aj v zlepšení kognifívnych funkcií a vo fungovaní krátkodobej pamäte, rovnako ako aj vo zvyšovaní koncentrácie.
Okrem iného pomáha aj pri poruchách nervovej sústavy, a to konkrétne tým, že ju nielen regeneruje, ale aj znižuje rozklad acetylcholínu v oblasti nervových zakončení. Práve vďaka tejto vlastnosti dokáže aspoň čiastočne pomôcť pri liečbe Alzheimerovej choroby.
Pre ženy je skvelým liekom najmä v období menopauzy, kedy pomáha pri vyrovnávaní návalov tepla a zimnice, a zároveň pomáha pri udržaní psychickej pohody v tomto záťažovom období. Jeho priaznivé účinky pomáhajú aj v prípade bolestivej menštruácie, kedy upokojuje vnútorné prostredie ženských pohlavných orgánov a pomáha zahnať nepríjemné a bolestivé kŕče.
V neposlednom rade dokáže účinne zahnať aj reumatické bolesti, pomôcť pri liečbe infekčných črevných ochorení, svalovej paralýzy, poruchách tráviacej sústavy a zažívacieho traktu, či dokonca zmierniť výsledok vypadávania vlasov u mužov.
Upozornenie
Užívanie liečivej extrakcie z voňaťca vajcovitého je takmer vždy bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Vo svete medicíny však táto rastlina nie je veľmi známou a preskúmanou, preto treba byť pri užívaní jej liečivých extraktov opatrní. Jej užívaniu by sa však rozhodne mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, pre ktoré je vyslovene nevhodná.
Kontraindikácie
Napriek tomu, že vedľajšie účinky sa pri dodržiavaní správneho dávkovania neprejavujú, ojedinele sa môže vyskytnúť pár vedľajších účinkov. Jedná sa o vplyv na srdcovú činnosť a zvýšenie krvného tlaku. Okrem toho môže vplyvom pôsobenia na pohlavné orgány spôsobiť nadmerné zvýšenie chuti do jedla či prejavy hyperaktivity.