Vitex jahňací

Vitex jahňací

Latinský názov: Vitex agnus castus

hormonálne a menštruačné poruchy, neplodnosť, menopauza, mentálne zdravie, psychika

Pôvod

Vitex jahňací je známy v Európe pre svoje liečivé účinky už niekoľko storočí. Pôvodom je z teplejších krajín Európy. Rastie v Stredomorí, malej Ázii až po Kaukaz. Už v antike boli známe účinky tejto rastliny na ženské problémy a rastlina bola zasvätená bohyni Hére. Vstarom Ríme rastlina symbolizovala mravnú čistotu. Mnísi rozšírili agnacast v strednej Európe, svoje jedlá korenili rozomletými semenami, aby potlačili pohlavný pud a mohli dodržiavať celibát. Listy a kvety sa rozhadzovali na cestu, po ktorej novici vstupovali do kláštora.

Charakteristika

Vitex jahňací, nazývaný aj mníšske korenie, je rozvetvený ker alebo strom, ktorý môže dorásť až do 6 metrov. Má opadavé dlhé štíhhle listy, naspodku bielo plsnaté, ktoré po odumretí černajú. V období kvitnutia sa vyznačuje klasmi fialových kvietkov.

Zbieraná časť

Na účely prírodnej medicíny sa zbierajú a využívajú plody dozrievajúce na jeseň. Červené plody sa následne sušia a môžu sa využiť napríklad na silne aromatický čaj.

Účinky

Primárne sa rastlina používa pri menštruačných a hormonálnych problémoch, neplodnosti, klimakterických ťažkostiach, ovplyvňuje však aj pokožku, akné, mentálne zdravie, psychickú pohodu, taktiež pomáha pri nachladnutí a poruchách trávenia, no pôsobí tiež proti baktériam a hubám.

Hoci bobule neobsahujú žiadne hormóny alebo látky hormónom podobné, povzbudzujú hypofýzu k tvorbe ženského hormónu progesterónu. V tele teda pôsobí podobne ako niektoré ženské hormóny, čiže zvyšuje hladinu progesterónu a znižuje hladinu prolaktínu, hormónu, ktorý predovšetkým reguluje tvorbu mlieka v prsných žľazách. Vitex jahňací obnovuje hormonálnu rovnováhu, a tým mierni ťažkosti spojené aj s predmenštruačným syndrómom, ako je podráždenosť, pocit nadúvania, depresia, a tiež zmierňuje bolesti a citlivosť prsníkov.

Keďže Vitex jahňací pôsobí u žien na zníženie prolaktínu a testosterónu, má vplyv aj na zlepšenie ovulácie, podporuje tvorbu žltého telieska pomocou vplyvu na hormonálnu hladinu, a tým rieši problémy s neplodnosťou. Ak chcete podporiť šancu na otehotnenie, je dobré užívať Vitex jahňací v druhej polovici cyklu, čiže od začiatku ovulácie až po menštruáciu. Tiež pomáha donosiť dieťatko, takže ho mnohé ženy užívajú ako prevenciu proti spontánnemu potratu.

Užívanie tejto rastliny takisto pomáha ženám zmierniť príznaky menopauzy ako sú návaly tepla, zvýšené potenie, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch s bolesťou, kŕče v oblasti vaječníkov, nafúknuté brucho, úzkosť, depresie či nepravidelný menštruačný cyklus.

V súvislosti s Vitexom a jeho účinkami treba spomenúť aj jeho pozitívny vplyv na negatívne javy súvisiace s mentálnym zdravím. Boli dokonca potvrdené aj štúdie, ktoré dokazujú jeho vplyv na zmiernenie úzkosti či depresie. Takisto pomáha aj zmierniť podráždenosť, ba dokonca pôsobí proti migrénam a častým zmenám nálad, čo sú typické prejavy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou.

Okrem účinkov zameraných na ženy a ich hormóny, má Vitex jahňací vplyv aj na ďalšie problémy. Vďaka látkam zameraných protizápalovo pomáha napríklad aj pri prechladnutí, problémoch súvisiacich s baktériami alebo hubami, priaznivo pôsobí na výskyt akné, nafúknuté bruško, a pomáha tiež pri problémoch so žilami, takže rieši aj problém studených končatín.

Upozornenie

Vďaka tomu, že Vitex znižuje hladinu testosterónu, nie je vhodný pre mužov, pretože zároveň znižuje libido a plodnosť. Ženy by Vitex nemali užívať počas tehotenstva, dojčenia, alebo ak užívate hormonálne lieky, ktoré obsahujú progesterón alebo sa radia medzi orálne kontraceptíva.

Kontraindikácie

Táto rastlina sa všeobecne dobre znáša, no výnimočne sa môžu objaviť nežiaduce alebo vedľajšie účinky, ako napríklad sucho v ústach, nevoľnosť, žihľava, bolesť hlavy, kožné problémy, či alergická alebo precitlivená reakcia na rastlinu kvôli obsahu niektorých látok v nej.