Vitamíny a minerály, ktoré prospievajú mužskej plodnosti

Už dávno neplatí pravidlo, že za neplodnosťou stojí vždy žena. Dnes sa pomer medzi mužmi a ženami vyrovnal a je to 50 na 50. Pokiaľ za neplodnosťou nie sú vážne zdravotné problémy, môžete zvýšiť šance na počatie i pomocou prírodných pomocníkov. V nasledujúcom článku nájdete tipy na potraviny, ktoré zlepšujú mužskú plodnosť.

Potraviny pre zdravé spermie

Pre zdravé spermie sú veľmi dôležité omega mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v semienkach, rastlinných olejoch a orieškoch. Medzi jeden z najvýznamnejších zdrojov omega mastných kyselín patrí i ľanové semienko, ktoré by muži mali zaradiť do svojho zdravého jedálničku. Pánov iste poteší i informácia, že pre pohyblivosť spermií a zároveň prevenciou ich zníženej kvality sú potrebné i vitamíny skupiny B. V bohatom množstve ich nájdete napríklad v pivovarských kvasniciach.

Prirodzená produkcia testosterónu

Z minerálnych látok je pre mužskú plodnosť nepostrádateľný zinok, ktorý podporuje tvorbu mužského pohlavného hormónu testosterón. Z potravín bohatých na zinok máte na výber napríklad dyňové semienka, hovädzie mäso, ustrice, vaječný žĺtok, raw kakao alebo pečeň. Obsah testosterónu pomáha zvýšiť i konzumácia cesnaku. Okrem toho látka alicín, ktorá sa v cesnaku nachádza, prispieva k lepšej pohyblivosti spermií. Z bežných surovín by si muži mali pravidelne dopriať i banány, ktoré svojim zložením podporujú nielen mužské pohlavné orgány, ale zároveň tvorbu spermií.

Zázračné superpotraviny

Vo vyváženom jedálničku by rozhodne nemali chýbať ani dôležité vitamíny A, C a E. Jednoduchým spôsobom, ako obohatiť zvyčajne stereotypnú stravu, je príjem superpotravín, ako je napríklad maca peruánska, zelený jačmeň, rakytník rešetliakový či goji alebo kustovnica čínska, ktorá podľa výskumu pozitívne ovplyvňuje počet spermií. Tieto látky môžete organizmu dodať i prostredníctvom komplexných doplnkov stravy na podporu plodnosti, ktoré vďaka svojmu zloženiu zvyšujú šance na počatie.