Trombóza v tehotenstve
Pod trombózou rozumieme vytvorenie krvnej zrazeniny (trombus) v krvnej cieve, a tým vyvolané zúženie resp. upchatie tejto cievy. Pojem trombózy je odvodený od gréckeho slova thrombosis, ktoré možno preložiť ako „zrážanie".
Najčastejšie sa trombózy nachádzajú v žilách (flebotrombóza). Postihované sú prevažne žily dolnej časti tela (panvové žily a žily dolných končatín). Tromby však môžu vznikať aj v srdcových dutinách. Trombózy arteriálneho cievneho systému sú skôr zriedkavé.
Typickými znakmi sú bolesti a opuch lýtka alebo nohy, v závislosti od miesta trombózy. Diagnóza sa určuje pomocou ultrazvuku alebo flebografiou. Liečba pozostáva z hemodilúcie (heparín) a používania kompresného obväzu. Aby sa zabránilo ďalším trombózam a následným škodám (ulcus cruris, vred predkolenia), treba dbať na preventívne opatrenia.
Tehotenstvo a popôrodné obdobie (šestonedelie) je charakteristické fyziologicky zmenenou – zvýšenou krvnou zrážanlivosťou, ktorá má ochrániť matku pred vykrvácaním pri pôrode. Na druhej strane však tieto zmeny zvyšujú až päťnásobne pravdepodobnosť žilovej trombózy počas tehotenstva. V šestonedelí sa udáva trojnásobne vyššie riziko žilovej trombózy a až osemnásobne vyššie riziko pľúcnej embólie v porovnaní so samotným tehotenstvom. Po cisárskom reze sa v porovnaní s fyziologickým pôrodom riziko zvyšuje sedemnásobne. Spomalený odtok žilovej krvi z oblasti panvy a dolných končatín následkom zväčšujúcej sa maternice je ďalším faktorom zvyšujúcim riziko žilovej trombózy. Rozvoj trombózy tiež podporuje dlhé ležanie, odporúčané lekárom ako prevencia pred predčasným pôrodom.
Rizikové faktory
- kŕčové žily
- nadváha (MBI nad 30)
- vek na 35 rokov
- potrat
- zvýšený sklon k zrážaniu krvi, napr. po veľkých operáciách, pôrode
- vysoký krvný tlak
- diabetes mellitus
- preeklampsia
- fajčenie
- dlhé sedenie (napr. cesta lietadlom)
- vrodený trombofilný stav (zvýšená náchylnosť na zrážanie krvi, podmienená geneticky)
Príznaky trombózy
Ľavá noha je oveľa častejšie postihnutá trombózou ako pravá. Príznaky sú dosť charakteristické. Ide najmä o:
- zmena farby kože – bledá, modrastá
- opuchy, ťažoby
- pocit napätia v postihnutej nohe
- bolesti pri chôdzi alebo keď nohy visia
Náhla dýchavičnosť, kašeľ a bodavá bolesť chrbta môže byť príznakom pľúcnej embólie - tu je potrebné ihneď sa obrátiť na lekára.
Liečba trombózy v tehotenstve
Ak existujú rizikové faktory počas gravidity sú takéto pacientky pravidelne sledované v špecializovaných centrách za spolupráce gynekológa s angiológom a hematológom. Liečba musí byť veľmi uvážená, tak aby nepoškodila plod, ale zároveň dostatočne účinná.
Prostredníctvom krvných testov lekár určí, či okrem toho existuje aj porucha zrážania krvi. Na základe výsledkov určí lekár vhodnú liečbu. Látka, používaná na rozpustenie krvnej zrazeniny – trombu, neprechádza placentou a riziko prípadných komplikácií nepresahuje riziko pri nepodaní tejto liečby. Po prekonanom žilovom tromboembolizme v tehotenstve, sa doporučuje pokračovať minimálne 6 týždňov po pôrode, pričom dĺžka celkovej liečby by mala byť podľa všeobecných odporúčaní. S ohľadom na dnešné poznatky je možno konštatovať, že pokiaľ je žilová trombóza diagnostikovaná včas, možno previesť také opatrenia, ktoré plod neohrozia a je možné tehotenstvo dokončiť prirodzeným pôrodom.
Prevencia trombózy v tehotenstve
Napriek existujúcim rizikových faktorov, sa dá urobiť veľa aby sa trombóze predišlo. Najlepšie na prevenciu trombózy je pohyb – chôdza a jazda na bicykli sú ideálne, pretože to podporuje tok krvi smerom k srdcu. Zdravou stravou, po prípade vhodnou diétou, ktorá podporuje trávenie sa dá podľa odborníkov tiež prispieť k prevencii vzniku trombózy. Taktiež vynikajúcou pomôckou sú dobre prispôsobené kompresné pančuchy.
Príliš dlhé sedenie v aute môže zvýšiť riziko trombózy najmä koncom tehotenstva, pretože krv nemôže prúdiť. Z tohto dôvodu je potrebné aspoň každú hodinu a pol až dve hodiny jazdy urobiť si krátku prestávku.