Tretí trimester tehotenstva

Posledná časť tehotenstva je spravidla veľmi ťažká. Bruško je stále väčšie a ťažšie. Už v tomto období môže žena pociťovať prvé kontrakcie – jedná sa o tzv. falošných poslíčkov. Snažte sa preto čo najčastejšie odpočívať a vyložte si nohy na vyššie miesto.

Mnoho tehotných žien trápi zadržiavanie vody v tele, kŕčové žily a bolesti chrbtice. Proti bolestivým nohám sú vhodné sťahovacie pančuchy. V práci máte nárok na osobitné prestávky. Pri „cvičných" kontrakciách pociťujú ženy tvrdnutie brucha, jedná sa o krátke sťahy. Tieto kontrakcie sú nepravidelné. V prípade, že cítite pravidelné kontrakcie, poraďte sa okamžite so svojím lekárom.

Prehliadky u lekára

Medzi 29. a 32. týždňom tehotenstva sa vykonáva tretí veľký ultrazvuk. Opäť sa starostlivo prehliadajú všetky orgány dieťaťa. Okrem toho sa sleduje poloha plodu v maternici. Niektoré deti sa až teraz obrátia hlavou dole. Od 34. týždňa tehotenstva by ste mali ísť raz za dva týždne na vyšetrenie k svojmu gynekológovi.

Materská dovolenka

Šesť týždňov pred termínom začína obdobie materskej dovolenky. Počas tejto doby máte nárok na peňažné dávky v materstve, o ktoré musíte požiadať. Voľný čas je ideálny pre záverečné prípravy na príchod dieťatka. Dokončite zariaďovanie detskej izbičky a pripravte detské oblečenie – je nutné ho 1-2 krát vyprať a vyžehliť, pretože nové oblečenie môže obsahovať toxíny, ktoré môžu byť škodlivé pre dieťa.
Malé deti rastú veľmi rýchlo, preto sú vecičky obvykle nosené len málo.

Prípravy

Od 36. týždňa by ste mali mať pripravenú zbalenú tašku do nemocnice. Urobte si zoznam všetkého, čo je potrebné, aby ste na nič nezabudli. Myslíte aj na dobu počas a po pôrode. Kto sa môže postarať o starších súrodencov kým budete v nemocnici? Poproste príbuzných a priateľov o pomoc v období po pôrode, napríklad v príprave jedál do zásoby. Ak čakáte dvojčatá, prípadne trojčatá, informujte sa u svojej zdravotnej poisťovne o grantoch rozpočtovej pomoci. Pripravte sa na pôrod tak, že budete často relaxovať a odpočívať. Stravujte sa zdravo. Pri pôrode budete potrebovať veľa sily. Ak chcete kojiť, sprchujte svoje prsia a bradavky studenou sprchou a utierajte do sucha s hrubším uterákom.

Už je to tu?

Od 37. týždňa je vaše dieťa zrelé a môže sa každú chvíľu narodiť. Určite ale neprepadajte panike. Iba 4 percentá všetkých detí sa narodí v termíne. V posledných týždňoch budete každý druhý deň navštevovať gynekológa. Ten overuje pomocou CTG srdečné ozvy dieťaťa a kontrakcie. Väčšina kliník po desiatich dňoch po termíne pristupuje k vyvolaniu pôrodu.

Ak je naplánovaný cisársky rez, zvyčajne je to desať dní pred termínom pôrodu. Vtedy je dieťa plne vyvinuté a nedochádza ešte ku žiadnym skutočným kontrakciám.

Pravé pôrodné bolesti určite spoznáte, pretože prichádzajú pravidelne. Časové rozpätie medzi kontrakciami na začiatku je 20 - 30 minút, ale stále sa skracuje. To môžete ľahko zistiť v teplom kúpeli, kde pôrodné bolesti zosilnejú a poslíčkovia zmiznú. Vyčkajte na cestu do nemocnice, kým nebudú kontrakcie kratšie ako 10 minút.

Konečne je to tu...

A konečne prichádza tá chvíľa! Vaše dieťatko je tu! Malý, vráskavý a pokrčený batôžtek leží na Vašich prsiach a veľkými očami sleduje okolitý svet. Gratulujeme! Stali ste sa matkou!