Tipy pre mužov: Ako prežiť jej tehotenstvo

Nikto nehovorí, že to budete mať jednoduché. Akonáhle otehotnela, začínate mať celkom oprávnene pocit, že vám ju niekto vymenil. Viete, ako sa podpíše jej tehotenstvo na vašom vzťahu a na čo sa musíte pripraviť? Či chcete alebo nie, tehotenstvo a pôrod sú skrátka výhradne ženskou záležitosťou a aj keby ste bol ten najchápavejší partner na svete, ona vám nikdy neuverí, že viete, ako sa cíti. Pripravte sa preto na to, že práve toto bude jej hlavný argument, pri všetkých hádkach, ktoré spolu absolvujete. A že ich bude požehnane.

Avšak na druhej strane je potrebné priznať, že má pravdu. Môžete o tom hovoriť. Môžete prejavovať záujem. Môžete prejavovať porozumenie a dokonca sa môžete pokúsiť prečítať aj niektorú z tých nezáživných knižiek, ktoré si nakúpila. Ale akonáhle sa ocitnete tvárou v tvár špinavým plienkam a absolvujete ôsmu prebdenú noc, budete rovnako bezradní. Aj napriek tomu existuje celý rad krokov a vecí, ktoré môžete podniknúť a podporiť tak svoju tehotnú partnerku. Ak nie hneď, tak minimálne potom, čo sa jej vyrovná hormonálna hladina, vám za to bude vďačná.

1. Načúvajte jej

Áno, samozrejme je ťažké udržať kamennú tvár, keď vám už tretiu hodinu detailne líči opuchy svojich nôh, zvlášť keď viete, že zajtra bude na programe dňa tvrdnutie brucha. Ale pokúste sa to vydržať. Je normálne, že sú tehotné ženy úzkostlivejšie a precitlivené. Ostatne vy by ste tiež boli, keby sa vnútri vás vyvíjal tvor, za ktorého by ste mali plnú zodpovednosť. Prejavte pochopenie a zoberte všetky zásoby trpezlivosti, ktoré ste si za posledné roky zhromaždili. Budú sa vám hodiť.

2. Prejavujte záujem

Každý človek pochopí, že nemáte každý deň náladu rozoberať, čo asi váš potomok práve robí v jej bruchu, ako je veľký a po kom asi bude mať oči. Každý, okrem vašej partnerky. Ničím si nešplhnete viac, než prejaveným záujmom. Zvýšte svoju frekvenciu hladkania jej brucha, hovorte na neho (hoci vám to pripadá šialené) a načúvajte mu.

3. Priznajte svoj strach

Aj keď je to pre vás oboch nová situácia, je jasné, že ona je na vysporiadanie sa s ňou oveľa lepšia ako vy. Je normálne, ak sa cítite neistý a neviete, čo robiť. Budete dobrý otec? Narodí sa dieťa s desiatimi prstami na rukách a dvoma nohami? Zvládnete uživiť celú rodinu? Pokojne jej svoje obavy priznajte a opýtajte sa, čím môžete byť užitoční. Ak sa jej navyše dokážete priznať so svojou zmätenosťou a obavami, získate cenné body navyše.

4. Skladajte jej komplimenty

Každá žena si od istej fázy svojho tehotenstva pripadá ako veľryba (ponechajme stranou či aj tak vyzerá) a cíti sa veľmi neatraktívna. Jej štíhle pružné telo zmizlo v prepadlisku dejín a zostali jej len obrovské boľavé prsníky a ohromné brucho, ktoré jej bránia v akomkoľvek rýchlejšom pohybe. Práve teraz je však veľmi dôležité, aby ste jej dali najavo, že je pre vás aj tak príťažlivá. Okrem toho, že ju tým potešíte, možno sa Vám podarí predísť aj emočným výlevom na tému: ty ma už nemáš rád.

5. Naučte sa jej uľaviť

Bude sa vám to hodiť nielen pri tehotenstve, ale aj pri pôrode. Uvedomte si, že jej telo teraz reaguje inak, než ste boli zvyknutý a je potrebné k nemu znovu objaviť nový kľúč. Nechajte si ukázať aké dotyky a aké masáže jej robia dobre a naučte sa ich praktizovať.

6. Nenechajte ju v tom

Je dosť možné, že než otehotnela, bola schopná zjesť pol kila tlačenky, zapiť to dvoma pivami a navrch si dať sáčok chipsov. Ale v záujme zdravia vášho spoločného potomka sa týchto radostí vzdala. Ak odmietnete zmeniť svoje stravovacie návyky a stále sa pred ňou budete napchávať majonézovými šalátmi, je dosť pravdepodobné, že ju to za chvíľu prestane baviť. Zaprite sa a nasledujúcich deväť mesiacov jedzte aspoň doma zdravšie, okrem toho – vyprážaný syr si môžete dať na obede v práci, bez toho aby ste tým niekoho provokovali.

Tehotenstvo je niečo nové pre Vás oboch, je to stav kedy každý mesiac prináša nové momenty ale aj otázky. Kniha „Pruvodce ženy jiným stavem" je ideálnym spoločníkom pre vašu partnerku ale aj pre Vás. Autori tejto knihy Vám ukážu, ako si čakanie ale aj príchod Vášho vytúženého dieťatka čo možno najviac spríjemniť.