Tehotná v zime
Pred tým než nastalo horúce leto a slnečné lúče krášlili takmer každý deň, dozvedeli ste sa úžasnú správu – ste tehotná. Leto je už ale za nami a to znamená, že počas zimy a Vianoc budete pod vrstvou teplých svetrov a kabáta skrývať bruško s tým najkrajším vianočným darčekom. Konečne môžete bez akýchkoľvek obáv ochutnávať z každého druhu vianočného pečiva a pritom si užívať Vaše tehotenstvo. Okrem týchto príjemných vecí predstavuje pre tehotenstvo zima aj riziko. Prinášame Vám preto zopár rád, ktoré Vám budú určite nápomocné.
Buďte šik aj v zime!
Už ste si stačili doplniť šatník na zimu? Návrhári mysleli aj na tehotné ženy a preto nemusíte mať obavy z toho, že nezoženiete tehotenské zimné oblečenie. Teplé oblečenie je dôležité, pretože je odolné proti vetru. Kúpa teplej zimnej bundy sa často oplatí aj z dlhodobého hľadiska, pretože budúci rok Vám síce zmizne veľké bruško, ale ak dáte prednosť noseniu dieťatka v šatke, tak sa Vám iste bude hodiť.
Tehotné ženy majú bohužiaľ často problém so zadržiavaním vody a tak bojujú s opuchnutými nohami. Dobrou správou je, že v zime sa tento problém vyskytuje menej často ako v lete, pretože telo nie je vystavované vysokým teplotám a je viac uvoľnené (samozrejme len vtedy, ak ste primerane oblečená a telo nemusí naopak bojovať so zahrievaním sa). Zlou správou je to, že ak tento problém máte, nemôžete vyjsť vonku či do mesta len tak v papučiach alebo ľahkej pohodlnej otvorenej obuvi. V takom prípade je vhodné kúpiť si niekoľko párov topánok (možno aj o nejaké to číslo väčších než si kupujete obvykle), v ktorých sa Vám bude pohodlne chodiť.
Veľa čerstvého vzduchu a slnečných lúčov (ak počasie dovolí)
V zimných mesiacoch sú tehotné ženy „ohrozené" nedostatkom vitamínu D. Na tento dôkaz prišli výskumníci z írskej University of Cork. Vitamín D je dôležitý pre udržanie zdravých kostí a efektívne využitie vápnika v tele. Vápnik je zase dôležitý pre normálnu funkciu nervového systému, pre rast kostí a pre udržanie hustoty kostí. Dlhodobý nedostatok môže viesť u nastávajúcich matiek k osteoporóze a u novorodencov môže spôsobiť nutričné nedostatky. Tehotné by sa mali čo možno najviac zdržiavať na čerstvom vzduchu, aby si telo prostredníctvom slnečných lúčov produkovalo tento vitamín samo.
Posilnenie imunitného systému
Dokonca aj vyvážená zdravá strava je v zime na mieste, pretože silný imunitný systém je v tomto období veľmi dôležitý. Nezabudnite ani na dostatok tekutín! Nealkoholický punč a čaj chutia veľmi dobre. Chladné obdobie je tiež obdobím prechladnutí a rôznych viróz. Ujasnite si včas so svojím lekárom, či by nebolo vhodné aby Vás zaočkoval proti sezónnej chrípke, príp. proti prasacej chrípke. Vhodné pre imunitný systém sú tiež sauny.
Tehotná žena v saune
Tehotná v saune - je to dovolené? Iste, hlavne Fíni zastávajú túto myšlienku. Pravidelné návštevy sauny pomáhajú udržiavať sa v kondícii a posilňujú imunitný systém. Ženy, ktoré majú rizikové tehotenstvo, ženy s obehovými problémami a hroziacim predčasným pôrodom majú saunu zakázanú. Ak si nie ste istá, opýtajte sa svojej pôrodnej asistentky alebo lekára.
Dôležité: aj pri najmenšom náznaku preťaženia, závrate, problémoch s krvným obehom okamžite opustite sauny a dbajte na prísun tekutín. Venujte pozornosť svojmu telu, nikdy náhle a prudko nevstávajte a myslite na dostatočnú dobu odpočinku v trvaní najmenej 15 minút medzi jednotlivými vstupmi do sauny.
Upozornenie: Potápanie v studenej vode v bazéne je pre tehotné ženy tabu.
Zimná dovolenka ako zábava pre tehotné ženy
Čo takto zimná dovolenka na horách? Všeobecne nie je žiadny dôvod na to, že tehotné ženy by nemohli ísť do hôr.
Ale aj tu platí niekoľko pravidiel: Pri rizikách v tehotenstve, ako je anémia (chudokrvnosť), alebo znížená metabolická kapacita placenty (insuficiencia placenty) by nemala tehotná žena prekročiť výšku 2.000 metrov n.m. Podľa Dr. Tomasa Jelínka, vedeckého riaditeľa v Düsseldorfe z Centra pre cestovnú medicínu (CRM), by to mohlo viesť k nedostatku kyslíka v tele matky.
Na rýchle zjazdy by mali tehotné ženy určite zabudnúť. Aj pre profesionálov hrozia pri snowboardovaní, zjazdovom lyžovaní alebo sánkovaní pády. Nehoda môže mať v najhoršom prípade za následok odtok plodovej vody alebo predčasné odlúčenie placenty, a to môže byť život ohrozujúce pre matku aj dieťa. Dokonca aj zlomené kosti v tehotenstve sú problematické, pretože sú u nich potrebné úkony ako napr. röntgen, v horších prípadoch aj anestézia a operačný výkon, čo vedie k ohrozeniu plodu v tele matky.
Turistika a bežecké lyžovanie v nízkej výške s ľahkou záťažou pre zdravé tehotné ženy sú povolené. Dôležité: nastávajúca matka potrebuje, aby nebola v príliš veľkom pohybe, maximálna tepová frekvencia nesmie prekročiť hranicu 140/min.
A ešte niečo smú tehotné ženy počas zimnej dovolenky: užívať si slnko. Samozrejme, nezabudnite na maznanie so svojím partnerom!