Tehotenstvo a dovolenka - dovolenka v tehotenstve.
Pred narodením dieťaťa chce ešte mnoho nastávajúcich rodičov niekam spoločne vycestovať. V zásade sa proti tomu nekladú žiadne námietky, ale mali by platiť určité pravidlá.
Načasovanie dovolenky
Rozhodujúce pre bezpečnosť cestovania počas tehotenstva je zvoliť ten pravý čas. Prvé mesiace tehotenstva nie sú vhodné pre cestovanie najmä z dôvodu častej nevoľnosti. Na začiatku tehotenstva, keď ešte embryo nie je pevne usadené v maternici sa zvyšuje riziko krvácania alebo potratu. V neskorej fáze tehotenstva, je naopak dieťa v bruchu tak ťažké a veľké, že žena si nemôže užívať dovolenku. A v posledných týždňoch pred termínom narodenia dieťatka hrozí riziko predčasného pôrodu.
Ideálny čas na dovolenku je teda medzi piatym a siedmym mesiacom tehotenstva.
Cieľ - destinácia dovoleny v tehotenstve
Najvhodnejšie miesta sú európske destinácie s maximálnou vonkajšou teplotou 28 stupňov. Dovolenka v tropickej klíme, dobrodružné zájazdy alebo cesty okolo sveta sú pre zrýchlený krvný obeh tehotnej ženy príliš zaťažujúce a môžu ponoriť telo do "aklimatizovaného chaosu", ktorý na uvoľnené tehotenstvo nepôsobí priaznivo.
Tým, že očkovanie a lieky sa v období tehotenstva neodporúčajú, hrozí v exotických krajinách vysoké riziko nákazy.
V prípade turistiky by nemali tehotné ženy vystupovať do výšky nad 1800 metrov, pretože vzostupne klesajúci tlak vzduchu môže spôsobiť nedostatok kyslíka ako žene tak aj dieťaťu. Za žiadnych okolností by sa nemali tehotné vystavovať extrémnym športom ako rafting, vodné lyžovanie a tiež športom u ktorých hrozí nebezpečenstvo zranenia, ako je lyžovanie a snowbording.
Rozhodujúce pre výber cieľa je tiež vzdialenosť do miesta určenia. V prípade prázdninových destinácií by ste mali uprednostniť krajiny s kratšou vzdialenosťou od bydliska.
Dopravný prostriedok
Preprava lietadlom je všeobecne považovaná za najmenej škodlivú pre ešte nenarodené dieťa. Napriek tomu by sa počas tehotenstva malo vždy pred letom poradiť s lekárom. Dôležité je tiež poznamenať, že väčšina leteckých spoločností dovolí letieť tehotným ženám do 36. týždňa tehotenstva. Najmenej vhodné pre nastávajúce mamičky sú diaľkové lety. Ak je to však nevyhnutné, odporúčame často meniť polohy nôh a nosiť kompresné pančuchy, ktoré znižujú riziko vzniku trombózy.
Príliš dlhé sedenie v aute má nepriaznivý vplyv na krvný obeh v nohách. Pravidelné prestávky, počas ktorých sa môže budúca mamička pohybovať sú preto nevyhnutné. Bezpečnostný pás má byť použitý v každom prípade, ale nie priamo v úrovni plodu, ale nad a pod bruškom. Tehotné ženy môžu šoférovať len vtedy, ak sa cítia skutočne veľmi dobre. V prípade kolízie volantu však so sebou nesú vysoké riziko zranenia.
Pri veľkých vzdialenostiach, je dobré využiť železničnú prepravu. Tehotná má dostatok priestoru k zmene polohy sedenia a má možnosť pohybovať sa počas zastávok. Vhodné je rezervovať si miesto a vyhnúť sa tak obsadeným sedadlám.
Čo treba dodržiavať?
Pred cestou do zahraničia by mali nastávajúce matky zistiť ako je to s poistením v cudzine a pripraviť si potrebné dokumenty (e-kartu a / alebo zahraničnú zdravotnú kartičku / európsky zdravotný preukaz a pod. ). Ďalšou dôležitou vecou je tehotenský preukaz matky, v ktorom jej gynekológ zaznamenáva všetky vykonané vyšetrenia, výsledky vyšetrení, jednoducho zdravotný stav počas celého obdobia tehotenstva. Veľmi dobré je mať tieto dokumenty pripravené aj v cudzom jazyku – najlepšie v angličtine.
Užitočné sú aj tieto odporúčania:
- Tehotná žena by nikdy nemala jazdiť sama, ale vždy v spoločnosti niekoho.
- V prípade zájazdov je vhodné uzatvoriť poistenie v prípade storna zájazdu.
- Počas dlhej jazdy autom by sa mali robiť dostatočné prestávky, v lietadle je dobré sa z času na čas prejsť a nosiť kompresné pančuchy.
- Kúpanie je možné, ale tehotné ženy by sa mali vyvarovať horúcich kúpeľov a pri plávaní používať špeciálne tampóny, ktoré znižujú riziko vzniku infekcie (k dostaniu v lekárňach).
- Dôležitá je vyvážená strava a dostatočný príjem tekutín.
- Po príchode na miesto, je dobré zistiť kontakt na lekára / gynekológa (v prípade, ak by nastali problémy).
- Treba sa vyhnúť vysokým teplotám a veľkým teplotným výkyvom. Z tohto dôvodu nie sú vhodné ani sauny.
- Počas tehotenstva je pokožka citlivejšia ako obvykle, zaistite si preto primeranú ochranu proti slnku a vyhľadávajte najmä tienisté miesta.
- V prípade, že by sa dieťa narodilo v zahraničí, zárukou je zaregistrovať ho na konzuláte alebo veľvyslanectve.
New Life hotely
Niektoré hotely sa špecializujú pre špecifické potreby tehotenstva. Napríklad, sieť New Life Hotel predstavuje spoluprácu rôznych hotelových komplexov v Nemecku a Rakúsku, ktoré sa venujú výhradne tehotným ženám, alebo rodičom s malými deťmi, ktorí očakávajú ďalší prírastok. Ponuka atrakcií je závislá na hotelovej spoločnosti a rozpočte – môže zahŕňať napr. relaxačné centrum, kúpeľné procedúry pre tehotné ženy a individuálnu prípravu na pôrod. Programu je možné sa zúčastniť samostatne alebo s partnerom. Niektoré New Life Hotely sú špeciálne určené pre dovolenku s dieťaťom alebo batoľaťom. To je zaujímavé hlavne pre tehotné ženy, ktoré nečakajú svoje prvé dieťa.
Dovolenka – čas, kedy splodiť dieťa
V USA je v súčasnosti veľkým trendom rozvíjajúcim cestovný ruch, spojenie témy prázdnin a tehotenstva - pod označením Procreation Vacation, lákajú páry, aby svoje dieťa splodili práve počas dovolenky. Myšlienka je jednoduchá – narastajúce množstvo párov, ktoré majú problém s počatím, stres a nedostatok času pre spoločné trávenie voľných chvíľ. Tieto problémy a nedostatky pomáhajú odstrániť počas niekoľkých dní odpočinku v romantickej atmosfére. V závislosti na danom komplexe, ponúkajú špeciálne akcie, ako sú programy spa a wellnes, partnerské masáže, príp. je táto ponuka doplnená nápojmi podporujúcimi plodnosť.
Mnoho lekárov odporúča párom, ktoré chcú mať deti, aby spoločne odbúrali stres práve formou dovolenky. To, či človeku naozaj prospeje odcestovať niekam s cieľom „splodiť" dieťa, je skutočne diskutabilné. Opačným efektom totiž môže byť tlak, ktorý vznikne následkom veľkých očakávaní a finančných nákladov. Práve tieto príčiny môžu stáť za opätovným vznikom stresu a napätia.