Sú myómy príčinou neplodnosti?
Čo sú vlastne myómy? Mali by sa ich ženy obávať ? Môžu byť príčinou neplodnosti? Skôr, než vám na tieto a ďalšie otázky odpovieme, začneme pekne od začiatku.
Základné fakty o myómoch
Myóm je nezhubný nádor, ktorý vzniká premenou hladkej svaloviny maternice. Príčiny vzniku nie sú doteraz objasnené. Má sa za to, že zásadný vplyv na vznik myómov majú predovšetkým pohlavné hormóny, vek a dedičnosť.
Ako myómy spoznáme?
Pýtate sa, ako poznáte, že sa vo vašom tele nachádzajú myómy? Niektoré ženy nemajú žiadne príznaky a myómy odhalí až gynekológ pri preventívnej prehliadke. Iné ženy zas môžu trpieť silnejším a predĺženým menštruačným krvácaním, bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku, nadúvaním, zväčšením objemu brucha alebo častejším močením. Obvykle si, ale ženy tieto príznaky priamo s myómami nespoja. Preto je dobré pri akýchkoľvek výnimočných stavoch navštíviť gynekológa, aby odhalil prípadné ochorenie včas.
Sú myómy nebezpečné?
Najväčší problém môžu myómy spôsobiť ženám, ktoré sa snažia otehotnieť. Myómy totiž môžu deformovať maternicu a tým spôsobiť opakované problémy alebo nemožnosť tehotenstva. Neplodnosť spôsobujú predovšetkým myómy klenúce sa do dutiny maternice. Myómy síce bezprostredne neohrozujú život ženy, ale môžu spôsobiť úplnú neplodnosť. Práve z tohto hľadiska je nutné ich odhaliť čo najskôr a okamžite nastaviť adekvátnu liečbu. Lekár by mal vždy prihliadnuť na vek ženy a na to, či ešte plánuje bábätko alebo nie.
Ako sa myómy liečia?
Myómy môžu vznikať i počas tehotenstva, a to najčastejšie v prvom trimestri. Taký priebeh tehotenstva i pôrod sú považované za rizikové a je nutná zvýšená starostlivosť o nastávajúcu mamičku. V prípade, že žena nie je tehotná, používa sa buď chirurgická alebo farmakologická liečba. U starších žien, ktoré už netúžia po dieťati, sa často problémy s myómami riešia hysterektómiou alebo chirurgickým odstránením maternice. V každom prípade nevynechávajte preventívne prehliadky u svojho gynekológa. Pamätajte, že prevencia je základ.