Ste pripravení na plánovanie dieťaťa?

Či už chcete s plánovaním dieťaťa počkať alebo to nechávate na náhodu, dôležité je položiť si otázku, ako ste s partnerom na tento nový život pripravení. Prinášame Vám najdôležitejšie lekárske fakty o tehotenstve:

Geena Davis mala 45 rokov, keď sa stala matkou, Holly Hunter mala 47 rokov, keď porodila dvojčatá, Madonna pri svojich 48 rokoch pomýšľala na 3. dieťa. Myslíte, že dnes tikajú biologické hodiny pomalšie? Nie. Bežia rovnako rýchlo ako predtým. Napriek tomu sa nechávajú mnohé ženy upokojiť svojimi vzormi zo sveta show biznisu : „Keď s tým nemala problém tá známa herečka alebo speváčka, prečo by som ho mala mať ja". Neuvedomujú si, do akého rizika tak so zvyšujúcim sa vekom dostávajú seba i dieťa. Keď už sa žene podarí otehotnieť, vo veľkej väčšine prípadov dochádza ku komplikáciám.

V pravý čas

Dieťa? Nie teraz! Ženy, ktorým sa v práci darí, nechcú svoju kariéru ohroziť a preto odkladajú počatie dieťaťa na neskôr. V mnohých prípadoch to odsúvajú dovtedy, kým nie je neskoro.

Je to nesporné: prípadov, kedy ženy možnosť mať dieťa odsúvajú čo najďalej, stále pribúda. Muži môžu v práci hrdo ukazovať fotografie svojich mladých potomkov a nerušene sa venovať svojej kariére. Ženy však možnosť ukazovať svojim kolegom roztomilé obrázky detí už nemajú.. Pretože sú doma a dojčia. A kým mladá matka zúfalo hľadá adekvátnu starostlivosť pre svoje dieťa, ťažko vydobytá priečka na kariérnom rebríčku je už na dlhú dobu obsadená. Niet divu, že mnohé pracujúce ženy odďaľujú „projekt dieťa" s mottom: Deti milujem, ale teraz sa to proste nehodí. A potom je už príliš neskoro. Biologický vlak práve odišiel.

Zlé načasovanie

Inštitút pre výskum populačného vývoja zistil, že príčinou neplodnosti je zvyčajne opakované odloženie plánovaného rodičovstva. Tento stav je príznačný prevažne pre ženy - akademičky, ktoré často zostávajú bezdetné. Štúdium dokončia s priemerom 28,5 roka, niekoľko rokov sa venujú práci a zrazu sú tie najplodnejšie roky dávno preč. Už od 25 rokov je zaznamenaný výrazný pokles množstva zdravých vajíčok a od polovice 30. rokov je pre ženu šťastie, že vôbec otehotnela. Mnohé ženy si plánujú celý svoj život dopredu – najprv štúdium, práca, finančné a materiálne zabezpečenie a nakoniec dieťa. Ide však len o naivnú predstavu, že život sa dá nalinkovať ako na rysovacej doske. Disciplína a tvrdá práca do života ženy dieťa určite neprinesú.

Kedy je ten pravý čas?

Ale ako si rozdeliť ten kruh života? Ako zosúladiť prácu a plánovanie rodiny pod jednu strechu? A čo je najlepšie: dieťa pred vzdelaním, prácou, niekde uprostred alebo až neskôr? Nezmeškali ste tú správnu chvíľu?

Len odvahu!

Áno, je pravda, že tí malí vnesú do života veľa zmätku a nič už nebude fungovať tak presne ako doteraz. A nedá sa tiež poprieť, že deti potrebujú viac času a pozornosti, sú náročné na starostlivosť a zodpovednosť. Váš voľný čas tak stále zostane niekde tam v úzadí. Z tohto pohľadu je čas na dieťa vždy nepriaznivý. Argumentmi prečo ešte stále počkať môžu byť aj strach zo zodpovednosti alebo zmeny životného štýlu.

Nakoniec je to len otázka vlastného postoja a odvahy. 

Veď každý deň má svoje výhody a nevýhody. Chcete mať deti? Trúfnite si na ne! Iste, byt je príliš malý, v meste je nedostatok materských škôl, aj Vaše miesto v práci je ohrozené a náklady na štúdium sú príliš vysoké. Ale prečo tak málo žien využíva svoje schopnosti, svoj ženský organizačný talent a svoju vynaliezavosť nájsť nové spôsoby ako utvárať svoj vlastný život? Existujú matky, ktoré si zakladajú iba na iniciatíve dobre sa postarať o svoje dieťa a potom neskôr sú schopné pokračovať v práci. Iným sa naopak život ženy v domácnosti zapáči a sú šťastné, že našli zmysel svojej existencie. Nakoniec je tu ešte emancipácia: tu je možné rozhodovať sa samostatne, na základe svojich uvážení, svojho presvedčenia.

Tak nevravte, že práve teraz nie je ten najvhodnejší čas na dieťa!