Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Ústna hygiena, starostlivosť o ďasná a zuby je veľmi dôležitá a pre tehotné ženy zvlášť. Často krát vplyvom telesných zmien, ktoré sprevádzajú tehotenstvo sa mení stav chrupu. Zubný kaz alebo zápal v ústnej dutine môže vyvolať predčasný pôrod alebo potrat. Vývin zubov u embrya začína už v piatom alebo šiestom týždni vnútromaternicového vývinu. Preto ešte pred plánovaním bábätka je potrebné dať si chrup do poriadku. A to aj z dôvodu, že niektoré zákroky sa počas gravidity nesmú vykonávať.

Hovorieva sa – jedno dieťa stoji matku jeden zub. Avšak je na tom iba málo pravdy. Je dôležitý dostatočný prísun minerálov nastavajúcej matky. Už pred plánovaním tehotenstva je dobré zdravo sa stravovať, po prípade dopomôcť si užívaním kvalitných vitamínov a minerálov určených pre ženy plánujúce otehotnieť. Potreba vápnika ( dôležitý pre kosti a zuby) sa zvyšuje v priebehu tehotenstva. Počas 9 mesiacov potrebuje bábätko získať 30 g , a tie môže získať len cez matku.

Počas tehotenstva sú najviac zaťažované:

  • zubná sklovina - zubná sklovina trpí vplyvom zvýšenej kyslosti v slinách, ktorá je spôsobné hormonálnymi zmenami
  • ďasná - vplyvom väčšieho množstva krvi v tele matky sú ďasná viac prekrvené a citlivejšie, čo neraz spôsobuje ich krvácanie a ľahšie dôjde k infekcii

Okrem hormonálnych zmien sa na kazovosti zubov počas tehotenstva podieľa aj:

  • časté jedenie sladkých a kyslých potravín
  • tehotenská nevoľnosť a vracanie – týka sa to predovšetkým prvého trimestra. Vtedy sa odporúča zuby si vyplachovať ústnou vodou, nie čistiť zubnou kefkou, keďže v ústach je bezprostredne po vracaní veľký podiel žalúdočných kyselín, ktoré nám už samé o sebe dráždia zubnú sklovinu.
    nedostatočná hygiena dutiny ústnej

Počas gravidity len vyjdú na povrch problémy, ktoré boli zanedbané pred otehotnením. Preto je dôležité ešte pred samotným otehotnením naplánovať si zubnú prehliadku. Lekár skontroluje stav zubov a ďasien, po prípade ich ošetrí a dá tipy na prevenciu na nasledujúce mesiace. Tehotné ženy majú nárok na dve prehliadky u zubára počas trvania tehotenstva. Prvá preventívna prehliadka býva zväčša hneď na začiatku tehotenstva a druhá potom neskôr v priebehu tehotenstva.

V čom spočíva problém?

Spočíva predovšetkým v chronickom zápale, ktorý môže mať cez krv matky vplyv na dieťa. Štúdie univerzity v Severnej Karolíne v USA poukazujú na 7-áasobne väčšie riziko predčasného pôrodu pri ženách s problémom s chronickým zápalom ďasien. Až u 18 % predčasne narodeným deti v USA je práve toto príčina. Príčinou je pravdepodobne to, že imunitný systém matky vytvára špecifické protilátky proti bakteriálnej infekcii, ktoré na jednej strane síce matke pomáhajú bojovať so zápalom, no zároveň existuje podozrenie, že protilátky môžu byť zodpovedné za zhoršený krvný placentárny priechod. Najjednoduchší spôsob ako tomu zabrániť je zodpovedajúca ústna hygiena a návšteva zubára.

Čo môžeme pre to sami urobiť?

  • po sladkom jedle si umývať zuby. Rozumne je používať zubnú pastu a vysokým obsahom Fluóru.
  • doprajte si čas na umývanie zubov ako obvykle. Rýchle a hektické umývanie spôsobí poranenie ďasien a to je ideálne na rozmnoženie baktérii.
  • používať mäkšiu zubnú kefku ako obvykle. Veľmi tvrdé štetiny dráždia ďasna.
  • kefky častejšie meniť, v starých sú usadene baktérie, ktoré nemajú nič lepšie na práci ako sa množiť.
  • rovnako prijemne osviežujúce ako aj desinfekcujúce sú ústne vody na rastlinnej baze, ktoré môžeme z času na čas použiť hlavne v prípade keď mame v ústach typicky - zlú chuť.
  • dodržiavať zásady zdravej životosprávy a stravovania

Zubný kaz nie je dedičný. Preto by malo byť v záujme každej budúcej mamičky sa o svoj chrup starať. Pomôže tým nie len sebe, ale aj svojmu budúcemu bábätku.